Afganki publikują zdjęcia w tradycyjnych strojach. Sprzeciwiają się ograniczeniom wobec kobiet

Świat
Afganki publikują zdjęcia w tradycyjnych strojach. Sprzeciwiają się ograniczeniom wobec kobiet
fot. Twitter/Peymana Assad/Dr. Bahar Jalali/Waslat Hasrat-Nazimi
W ramach protestu Afganki publikują zdjęcia w tradycyjnych, kolorowych strojach

Kolorowe sukienki i nakrycia głowy, bogato zdobiona biżuteria - Afganki sprzeciwiają się nakazowi noszenia burek, pokazując w mediach społecznościowych zdjęcia ich tradycyjnych strojów.

- Kobiety w Afganistanie będą mogły kontynuować naukę na uczelniach wyższych, w tym na studiach podyplomowych. Grupy studentów będą jednak podzielone ze względu na płeć, a strój islamski na zajęciach będzie obowiązkowy - zapowiedział w niedzielę minister szkolnictwa wyższego w rządzie talibów Abdul Baki Hakkani.

 

ZOBACZ: Afganistan. Talibowie zdecydowali ws. nauki kobiet. "Nasz stosunek zmienił się"

 

Jednak już w poniedziałek Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Michelle Bachelet poinformowała, że talibowie łamią swoje obietnice, m.in. nakazując kobietom pozostanie w domach oraz pozbawiając nastolatki dostępu do edukacji.

Kobiety przeciwko ograniczeniom

Tymczasem po demonstracjach na ulicach miast Afganki przeniosły swój protest do internetu, gdzie publikują zdjęcia w tradycyjnych, kolorowych strojach. W ten sposób sprzeciwiają się ograniczeniom dotyczącym ubioru kobiet narzuconym przez talibów od momentu, kiedy ponownie przejęli oni władzę w kraju.

 

Akcję rozpoczęła profesor Bahar Jalali, dodając zdjęcie w tradycyjnej sukni i namawiając kobiety do dzielenia się podobnymi fotografiami z hasztagami "DoNotTouchMyClothes" i "AfghanistanCultur". 

 

 

 

 

zma/ac/The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie