Komisja ds. pedofilii zaproponowała Episkopatowi powołanie zespołu do zbadania akt kościelnych

Polska
Komisja ds. pedofilii zaproponowała Episkopatowi powołanie zespołu do zbadania akt kościelnych
Pixabay
List w tej sprawie został przekazany do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz abp. Wojciecha Polaka - delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży

Komisja ds. pedofilii zaproponowała polskiemu Episkopatowi powołanie wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych - poinformowała komisja w piątek. Jego zadaniem byłaby analiza akt zakończonych spraw prowadzonych w diecezjach, a dotyczących wykorzystania seksualnego dziecka poniżej lat 15.

Jak podano, list w tej sprawie został przekazany do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz abp. Wojciecha Polaka - delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia Adam Niedzielski złożył zawiadomienie do prokuratury ws. gróźb Grzegorza Brauna

 

- Propozycja Państwowej Komisji dotyczy powołania interdyscyplinarnego zespołu, składającego się z zaproponowanych przez stronę kościelną ekspertów z zakresu prawa kanonicznego oraz z przedstawicieli Państwowej Komisji mających doświadczenie w badaniu spraw dotyczących wykorzystania seksualnego dzieci - informuje komisja.

"Podjęte działania umożliwią ocenę prawidłowości postępowania"

Przypomniano przy tym, że taka współpraca okazała się owocna m.in. w przypadku zakonu dominikanów, który powołał niezależną komisję świeckich i duchownych ekspertów badających przypadki przemocy seksualnej stosowanej przez jednego z zakonników wobec osób dorosłych.

 

- Doświadczenia komisji dominikańskiej potwierdzają, że dopiero poznanie konkretnych spraw, zawierających opisy przestępstw i podjęte działania, umożliwią ocenę prawidłowości postępowania instytucji powołanych do pomocy pokrzywdzonym. Państwowa Komisja jest elementem systemu zgłaszania i badania przestępstw wykorzystania seksualnego dzieci i posiada prawo dostępu do dokumentów ich dotyczących z mocy powołującej ją ustawy - zwrócono uwagę.

 

ZOBACZ: Sprawa dominikanina Pawła M. Raport Terlikowskiego "oddaje sprawiedliwość pokrzywdzonym"

 

Jak dodano, prawnie kluczowa jest tu norma zadaniowa komisji, której ustawowym celem jest: monitorowanie działań podejmowanych przez właściwe organy oraz organizacje i podmioty na podstawie wniosków i zawiadomień oraz zapewnienie szybkiej reakcji.

 

Mowa tu m.in. o organach państwa oraz organizacjach pozarządowych, kościołach oraz związkach wyznaniowych, w tym kościelnych osobach prawnych w zakresie "zwalczania nadużyć seksualnych oraz działania umożliwiające pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców tych nadużyć".

 

- Badanie sposobów reagowania w przeszłości różnych podmiotów i organizacji stanowi zasadniczy obszar działalności Państwowej Komisji. Jest to droga prowadząca do wyjaśnienia wątpliwości dotyczących działań i zaniedbań w tym zakresie - podkreśla komisja.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie