Chiny. Jeden z największych deweloperów na świecie na skraju bankructwa

Biznes
Chiny. Jeden z największych deweloperów na świecie na skraju bankructwa
PAP/EPA/JEROME FAVRE
Grupa Evergrande specjalizuje się w budowie tanich mieszkań dla chińskiej klasy średniej

Grupa Evergrande, jeden z największych deweloperów na świecie, znajduje się na krawędzi upadku. Mieszkaniowy gigant jest niewypłacalny. W piątek na chińskiej giełdzie akcje firmy traciły 8 procent. Kłopoty finansowe grupy wywołały protesty klientów i współpracowników.

122 pod względem wielkości firma na świecie, a jeden z największych w Chinach deweloperów, notuje poważne problemy finansowe. Długi przedsiębiorstwa sięgają 300 miliardów dolarów, co stanowi równowartość 2 proc. chińskiego PKB. 

 

Problemy firmy poważnie niepokoją obserwatorów rynku i ekonomistów, ponieważ upadek mieszkaniowego giganta oznacza ogromny krach gospodarczy i kryzys branży nieruchomości nie tylko w samych Chinach, ale i w całej Azji. Ostrzegają przed tym m.in. agencje finansowe Goldman Sachs i JP Morgan. 

Mieszkania dla klasy średniej 

Grupa Evergrande specjalizuje się w budowie tanich mieszkań dla chińskiej klasy średniej. Deweloper oferował klientom konkurencyjne ceny oraz spore rabaty i głównie to miało wpędzić firmę w kłopoty.

 

ZOBACZ: Mogą stracić nowe mieszkania, bo upadł deweloper. "Oszukali nas, okradli"

 

Informacje o złej kondycji finansowej dewelopera zaniepokoiły współpracowników oraz klientów. Przed siedzibą Evergrande protestowali podwykonawcy, którym firma nie zapłaciła należnych wynagrodzeń. 

 

Niezadowolenie wyrażają też inwestorzy, dla których upadek dewelopera oznaczałby utratę znacznych pieniędzy.

laf/grz/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie