Ks. Arkadiusz Nowak: protestujący medycy powinni rozmawiać z ministrem zdrowia

Polska
Ks. Arkadiusz Nowak: protestujący medycy powinni rozmawiać z ministrem zdrowia
Polsat News
Ks. Arkadiusz Nowak, prezes Fundacji Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w programie "Gość Wydarzeń"

Wierzę, że dla dobra pacjenta, które jest najważniejsze, medycy nie będą stawiali warunków, z kim rozmawiać, tylko porozmawiają z ministrem zdrowia - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" ks. Arkadiusz Nowak, prezes Fundacji Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Jak ocenił, część żądań środowisk medycznych jest słuszna.

- Nie mam recepty na to, jak ma wyglądać sposób dogadania się z protestującymi poza tym, że jestem skłonny sądzić, że prędzej czy później, zarówno jedna jak i druga strona siądzie do rozmów, które będą się toczyły przy stole w MZ albo w Centrum Dialogu Społecznego - powiedział gość Polsat News. 

 

Jego zdaniem, historia pokazuje, że każdy protest kończył się konsensusem. - Wierzę, że dla dobra pacjenta, które jest najważniejsze, nie będą stawiali warunków, z kim rozmawiać, tylko porozmawiają z ministrem - powiedział ks. Arkadiusz Nowak.

"Obecność premiera jest konieczna"

- Obecność premiera jest konieczna, ale wierzę, że minister Niedzielski ma możliwość przeprowadzenia rozmów z medykami ze skutkiem pozytywnym. Ostatnio widzimy krytyczny stosunek, szczególnie ze strony środowiska pielęgniarek, które mówią o braku dialogu z ministrem zdrowia - wskazał. 

 

Bogdan Rymanowski pytał swojego gościa, czy ten wyobraża sobie zaostrzenie protestów poprzez urlopy na żądanie i odejście od łóżek pacjentów. - Wyobrażam sobie, że ostatecznie może do takiej sytuacji dojść, choć trzeba zrobić wszystko, żeby nie doszło. Nie ma sensu opowiadania historii, czy jest to etyczne czy nie, ale wszyscy muszą zrobić absolutnie wszystko, aby do tego rodzaju ostracyzmu nie doszło - powiedział ks. Nowak. 

 

- Pole do porozumienia jest. Część żądań środowisk medycznych jest słuszna. Rozumiem, że nie może być sytuacji, gdzie pielęgniarka ze średnim wykształceniem jest uplasowana w grupie z opiekunami medycznymi. Rola opiekuna medycznego i odpowiedzialność, a odpowiedzialność pielęgniarki to dwa różne obszary. Nie może być tak, że ona zarabia tyle, co opiekun medyczny - ocenił. 

Nie przyszli na spotkanie

W czwartek przed południem Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia oświadczył, że nie weźmie udziału w spotkaniu z ministrem Niedzielskim w ramach Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia; to zespół "dwustronny" – oświadczono.

 

- Prace zespołu trójstronnego będą zmierzały do dalszego zwiększenia minimalnych wskaźników wynagrodzeń w służbie zdrowia - zapowiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski po posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia.

 

Poprzednie odcinki "Gościa Wydarzeń" są dostępne tutaj

jo/msl / Polsat News / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie