Głosowanie na komisji po myśli opozycji. PiS w odpowiedzi "cofnęło" poprawkę

Polska
Głosowanie na komisji po myśli opozycji. PiS w odpowiedzi "cofnęło" poprawkę
PAP/Mateusz Marek
Po kolejnym głosowaniu, kiedy to posłowie PiS mieli już większość, sytuacja wróciła niejako do punktu wyjścia, bo PiS przegłosował wniosek cofający zapisy ustawy do stanu sprzed przegłosowania poprawki Polski 2050

"Witkowanie" - tak o głosowaniu podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych mówi Krystyna Skowrońska z Platformy Obywatelskiej. Opozycja przeforsowała przyjęcie poprawki, która zwiększała dochody samorządów w ramach Polskiego Ładu. PiS po przegranym głosowaniu poddało pod głosowanie wniosek, który cofnął poprawkę.

W trakcie posiedzenia komisji Finansów Publicznych poseł Michał Gramatyka z koła Polska 2050 złożył poprawkę przewidującą zwiększenie udziału samorządów we wpływach z podatku PIT z 8 do 12 mln zł. Nieoczekiwanie zyskała ona poparcie większości głosujących. Za zagłosowało 32 posłów, przeciw było 28.

 

- Przeszła poprawka Polski 2050, bo była dobra, najdalej idąca - powiedziała Interii Krystyna Skowrońska z Platformy Obywatelskiej.

 

ZOBACZ: Terlecki: rząd powinien wyjaśnić, które z wyciekających maili są autentyczne, a które są oszustwem

 

Jak tłumaczy posłanka PO, poprawka "wymagała jednak konsekwencji w następnych artykułach, do głosowania których nie dopuścili posłowie PiS".

Skowrońska: to po prostu reasumpcja, "witkowanie"

Po kolejnym głosowaniu, kiedy to posłowie PiS mieli już większość, sytuacja wróciła niejako do punktu wyjścia, bo PiS przegłosował wniosek cofający zapisy ustawy do stanu sprzed przegłosowania poprawki Polski 2050.

 

- Po prostu była to manipulacja, by nie przyjąć rozwiązania, które stanowiło zwiększenie przychodu dla samorządów - mówi Skowrońska.

 

- To po prostu reasumpcja, "witkowanie". Wszystko, co nie wyjdzie, próbuje się poddać ponownemu głosowaniu, jednocześnie nie dając szansy wnioskodawcy, którego wniosek przeszedł. Można było spokojnie ten wniosek uzupełnić - uważa posłanka PO.

 

Jak jednak przekonuje, PO złoży swoje poprawki w trakcie drugiego czytania. Będą bardzo podobne do tej autorstwa Polski 2050 i również pozwalają na zwiększenie wpływów samorządów z 8 do 12 mln zł.

 

Więcej o sprawie na portalu Interia

grz / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie