Waldemar Buda: oczywiście, że wykonamy wyrok TSUE

Polska
Waldemar Buda: oczywiście, że wykonamy wyrok TSUE
Polsat News
Waldemar Buda

- Oczywiście, że wykonamy wyrok TSUE, choć to nie wynika tylko z tego, że chcemy go wykonać, tylko kilka miesięcy temu zaplanowaliśmy zmianę w zakresie Sądu Najwyższego. W ciągu miesiąca-dwóch proces legislacyjny zostanie uruchomiony. Możemy wpisać te założenia nawet do KPO - wyjaśnił w "Graffiti" Waldemar Buda, wiceminister funduszy, mówiąc o działaniu Izby Dyscyplinarnej.

Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. KPO musi przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

 

Pytany o intensywność komunikacji w tej sprawie z Komisją Europejską, Buda odparł, że "w środę o 15:00 kolejna rozmowa".

"Jestem otwarty na uwagi, jeśli się pojawią"

- Ten dialog jest, choć nie tak częsty jak wcześniej, kiedy opracowywaliśmy szczegóły - dodał.

 

- Pytam o nasze interesy KE, oni odpowiadają, że trwają prace, że jeden element, drugi są analizowane. Wobec Polski nie kieruje się żadnych uwag, które by sugerowały potrzebę zmian. (…) Jeśli takie się pojawią, jestem bardzo otwarty - podkreślił Buda, zaznaczając, że chciałby, żeby do zatwierdzenia KPO doszło we wrześniu.

 

ZOBACZ: Krajowy Plan Odbudowy. Konrad Szymański: oczekujemy wyjaśnień od Komisji Europejskiej

 

Wiceminister funduszy podkreślił, że "musimy być poważni jako UE, bo Fundusz Odbudowy to fundusz reakcji na covid".

 

- Chiny wydały wszystkie pieniądze na walkę z covidem, Amerykanie 4,3 biliona dolarów, trwa wielki plac robót w USA, a Europa zastanawia się nad czym? - pytał, dodając, że "mamy ambicje rywalizować z tymi państwami".

 

Buda stwierdził też, że "biurokracja w UE jest coraz bardziej dramatyczna". Wyraził nadzieję, że "w UE prawo też ma znaczenie. W tym roku spokojnie domkniemy temat KPO, jestem przekonany".

"Wykonamy wyrok TSUE"

Prowadzący program Marcin Fijołek pytał o to, jak Polska odpowie na wyrok TUSE ws. Izby Dyscyplinarnej.

 

- Temat jest dobrze zaopiekowany. Chodzi o zrozumienie specyfiki systemu prawnego w Polsce. Oczywiście, że wykonamy wyrok TSUE, choć to nie wynika tylko z tego, że chcemy go wykonać, tylko kilka miesięcy temu zaplanowaliśmy zmianę w zakresie Sądu Najwyższego. Uczciwie gwarantujemy, że w ciągu miesiąca-dwóch proces legislacyjny w tym zakresie zostanie uruchomiony. Jeśli ktoś chce potwierdzenia tych słów, możemy wpisać te założenia nawet do KPO - wyjaśnił Buda.

 

ZOBACZ: Didier Reynders: ze strony polskich władz nie ma intencji wypełnienia wyroków TSUE

 

- Po legislacji, po zmianach, doprowadzimy do sytuacji zgodnej z wyrokiem TSUE, ale też z naszymi oczekiwaniami dotyczącymi odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów - dodał.

 

WIDEO: Waldemar Buda w "Graffiti"

 

"Nie jesteśmy przeciwko UE"

- Mamy uwagi do małej reprezentacji urzędników UE, do Fransa Timmermansa i to z różnych powodów; ale nie jesteśmy przeciwko UE. Widzimy KE, Radę, Parlament, tylko są tam ludzie, którzy nie najlepiej nam życzą - odniósł się do słów prezesa PiS Buda.

 

Pytany o to, czy Donald Tusk dobrze życzy Polsce, odparł: - Tusk pracowitością nie grzeszył, ale zorientował się, że premier Morawiecki porozumiał się z Ursulą von der Leyen i nie ma możliwości zablokowania środków z KPO. On chce się podpisać pod tym sukcesem i może powiedzieć, że to jego rozmowa do tego doprowadziła.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

ac / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie