Prezydent Aleksandr Łukaszenka: gdyby nie było 17 września 1939 r., nie byłoby naszego kraju

Polska
Prezydent Aleksandr Łukaszenka: gdyby nie było 17 września 1939 r., nie byłoby naszego kraju
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. fot. PAP/EPA/SHAMIL ZHUMATOV / POOL

Alaksandr Łukaszenka wręczył we wtorek nagrody państwowe z okazji nowego święta Dnia Jedności Narodowej, obchodzonego 17 września, w rocznicę ataku ZSRR na Polskę. Według białoruskiego lidera, bez tej daty "nie byłoby Białorusi" w jej dzisiejszych granicach.

- Pomyślcie tylko, gdyby nie było 17 września, nie byłoby naszego kraju. Na mapie byłby tylko skrawek od centrum dzisiejszej Białorusi do Mozyrza (na południowym wschodzie - red) - powiedział we wtorek Aleksandr Łukaszenka, wręczając odznaczenia państwowe artystom.

"Ważny etap w historii powstania narodu białoruskiego"

- Strzępek (ziemi - red.) - oto, czym była wtedy nasza republika. I wtedy, we wrześniu 1939 r. wszystko się zmieniło i dostaliśmy naszą republikę w tych granicach, które chronimy jako świętość - wskazał białoruski przywódca.

 

ZOBACZ: Białoruś pogłębia integrację z Rosją. "Nowa epoka we współpracy obu krajów"

 

17 września 1939 r. Łukaszenka nazwał "ważnym etapem w historii powstania narodu białoruskiego", a także "historyczną datą zjednoczenia Zachodniej i Wschodniej Białorusi".

 

Łukaszenka złożył rodakom życzenia z okazji nowego święta. - Jak mówili nasi mądrzy przodkowie - ziemia jest silna narodem. I Białoruś nie raz potwierdziła tę mądrość w swojej historii. By pozostawić przyszłym pokoleniom pamięć o doświadczeniu historycznym, utrwalamy ją w świętach państwowych. Takich, które przypominają o wielkiej wadze pokoju na ojczystej ziemi, niepodległości kraju i konsolidacji naszego narodu - oświadczył.

 

Dekret o wprowadzeniu nowego święta państwowego Łukaszenka podpisał w czerwcu. "Dzień ten (17 września 1939 r.) stał się aktem historycznej sprawiedliwości dla narodu białoruskiego - rozdzielonego wbrew jego woli w 1921 r. na mocy pokoju ryskiego - i na zawsze utrwalił się w narodowej tradycji historycznej" - podano wówczas w komunikacie, cytowanym przez agencję BiełTA.

Święto w rocznicę ataku ZSRR na Polskę

Związek Radziecki zaatakował wschodnie tereny Polski 17 września 1939 r. na mocy ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow z Niemcami, które uderzyły w Polskę od zachodu siedemnaście dni wcześniej. Tereny na wschód od Bugu zostały następnie włączone do Białoruskiej i Ukraińskiej Socjalistycznych Republik Radzieckich (BSRR i USRR).

 

Na Białorusi do dzisiaj oficjalna historiografia określa te wydarzenia jako przyłączenie ziem zachodniej Białorusi do BSRR.

 

ZOBACZ: Białoruś. Ministerstwo obrony w Mińsku poinformowało o uroczystym rozpoczęciu manewrów Zapad-2021

 

Historiografia radziecka przekonywała, że 17 września 1939 r. Armia Czerwona rozpoczęła "wyzwalanie terenów wschodniej Białorusi i Ukrainy".

 

W czerwcu 1941 r. Niemcy zaatakowały Związek Radziecki. Ta część II wojny światowej (1941-1945), w której walczyły ze sobą te dwa kraje, jest nazywana w Rosji, na Białorusi i większości krajów byłego ZSRR Wielką Wojną Ojczyźnianą.

 

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie