Holandia. Sąd: Uber musi zatrudnić swoich kierowców

Świat
Holandia. Sąd: Uber musi zatrudnić swoich kierowców
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. Flickr.com/Stock Catalog/(CC BY 2.0)
Z pozwem do sądu wystąpił kilka miesięcy temu związek zawodowy FNV uzasadniając, że samozatrudnienie nie jest korzystne dla kierowców.

Kierowcy, którzy oferują swoje usługi w Holandii za pośrednictwem Ubera, nie są samodzielnymi przedsiębiorcami tylko normalnymi pracownikami. Firma musi więc ich zatrudnić - orzekł w poniedziałek Sąd Okręgowy w Amsterdamie.

Z pozwem do sądu wystąpił kilka miesięcy temu związek zawodowy FNV uzasadniając, że samozatrudnienie nie jest korzystne dla kierowców.

Decyzja sądów ws. Ubera

Związek domagał się, by firma zatrudniła kierowców świadczących dla niej usługi i płaciła im zgodnie z układem zbiorowym pracy dla transportu taksówkowego.

 

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Amsterdamie zgodził się z roszczeniem FNV. Jak przypomina portal NOS podobne pozwy zostały złożone w innych europejskich krajach, m.in. Belgii i Szwajcarii.

 

ZOBACZ: Brytyjski sąd: kierowcy Ubera powinni być traktowani jak pracownicy

 

W lutym br. brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że Uber musi traktować 70 tys. kierowców jako „pracowników”. W konsekwencji firma musi zagwarantować im minimalne wynagrodzenie a także dodatek urlopowy.

 

Lutowe rozstrzygnięcie SN było ostatnim etapem toczącej się od 2015 r. sprawy sądowej dotyczącej statusu kierowców Ubera, którą rozpoczęło dwóch jego byłych kierowców - James Farrar i Yaseen Aslam. Na wszystkich trzech poprzednich etapach sądy pracy, a później sądy cywilne przyznawały rację obu kierowcom, ale Uber za każdym razem odwoływał się do wyższej instancji.

 

Uber służy do zamawiania usług transportu samochodowego poprzez kojarzenie pasażerów z kierowcami korzystającymi z aplikacji. Usługi firmy są dostępne w 528 miastach świata.

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie