W Portugalii żałoba narodowa. Kondolencje prezydenta Andrzeja Dudy

Polska
W Portugalii żałoba narodowa. Kondolencje prezydenta Andrzeja Dudy
PAP/EPA/Jose Sena Goulao
Były portugalski prezydent zmarł wskutek niewydolności oddechowej.

Trzydniową żałobę narodową ogłosiły władze Portugalii w związku ze śmiercią byłego prezydenta tego kraju Jorge Sampaio. Kondolencje zamieścił na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Socjalistyczny portugalski polityk sprawował urząd głowy państwa w latach 1996-2006. Z jego inicjatywy powstał format spotkań szefów państw europejskich, zwany Grupą Arraiolos.

Rząd Portugalii ogłosił w piątek trzydniową żałobę narodową w związku ze śmiercią byłego prezydenta tego kraju.

Kondolencje Andrzeja Dudy

"Jestem głęboko zasmucony śmiercią byłego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio, wybitnego męża stanu i obrońcy praw człowieka, wielkiego Europejczyka" - napisał prezydent Andrzej Duda w piątek wieczorem na Twitterze.

 

Jak dodał, niedługo weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos. W opinii prezydenta organ, który Jorge Sampaio założył w 2003 roku, uczynił "jego spuściznę nieśmiertelną".

 

 

Andrzej Duda we wtorek udaje się do Rzymu, gdzie weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos. Będą w nim uczestniczyć prezydenci 14 państw, zaproszeni przez włoskiego gospodarza. Tematem rozmów będzie przyszłość Unii Europejskiej jako globalnego gracza.

Zainicjował cykliczne spotkania przywódców

Socjalistyczny polityk sprawował urząd głowy państwa w latach 1996-2006.

 

Sampaio, który zmarł w piątek wskutek niewydolności oddechowej, w przeszłości pełnił m.in. urząd burmistrza Lizbony oraz sekretarza generalnego portugalskiej Partii Socjalistycznej. Po odejściu z urzędu prezydenta Portugalii Sampaio został specjalnym wysłannikiem, a następnie wysokim przedstawicielem sekretarza generalnego ONZ.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda: nie pozwolimy naruszać naszych granic. Nie będę tolerował prób destabilizacji

 

Z inicjatywy Sampaio w 2003 r. w portugalskiej miejscowości Arraiolos zwołano spotkanie z udziałem prezydentów Portugalii, Polski, Niemiec, Finlandii, Węgier i Łotwy. Z czasem inicjatywa ta przerodziła się w cykliczne nieformalne spotkania przedstawicieli władz kilkunastu państw Wspólnoty.

hlk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie