Maas: nie zostawimy naszych polskich przyjaciół samych wobec kryzysu na granicy z Białorusią

Polska
Maas: nie zostawimy naszych polskich przyjaciół samych wobec kryzysu na granicy z Białorusią
PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL
Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas

Nie zostawimy naszych polskich przyjaciół samych sobie w codziennym zagrożeniu i wyzwaniu związanym z kryzysem na granicy z Białorusią - powiedział szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas po spotkaniu z odpowiednikami z szefami MSZ Polski i Francji.

Spotkanie było elementem jubileuszu 30-lecia powołania Trójkąta Weimarskiego. W rozmowach uczestniczyli szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian i szef MSZ Polski Zbigniew Rau.

Rau: Trójkąt Weimarski pozostaje ważną platformą dyskusji

- Bez współpracy z Francją i Niemcami nasza droga do członkostwa w UE i NATO byłaby dłuższa i trudniejsza, dziękuję za to partnerom z Paryża i Berlina – mówił Rau po spotkaniu.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda nie spotka się z Angelą Merkel. "Ma zaplanowane ważne uroczystości"

 

- Trójkąt Weimarski pozostaje ważną platformą dyskusji o najważniejszych sprawach europejskich i międzynarodowych – dodał polityk.

 

Jak podaje resort spraw zagranicznych, z partnerami z Belina i Paryża omówiono najbardziej aktualne zagadnienia polityki międzynarodowej, w tym sytuację w Afganistanie i kryzys na granicach Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą.

"Skaza w środku Europy"

Sytuacja na Białorusi pozostaje skazą w środku Europy – stwierdził natomiast Maas na konferencji prasowej kończącej odbywające się spotkanie w Weimarze. 

 

ZOBACZ: Berlin. Proces nauczyciela podejrzanego o kanibalizm

 

- Nie pozostawimy naszych polskich przyjaciół samych sobie w tym codziennym zagrożeniu i wyzwaniu związanym z nieakceptowalną instrumentalizacją niewinnych uchodźców wzdłuż granicy zewnętrznej Unii - podkreślił Maas.

 

- Współpraca Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego opiera się na zaufaniu, jest bliska i unikatowa, ponieważ zbliża różne perspektywy - dodał szef niemieckiej dyplomacji po spotkaniu

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie