Medycy przedstawili swoje żądania. Osiem postulatów

Polska
Medycy przedstawili swoje żądania. Osiem postulatów
Zdj. ilustracyjne/Facebook/Porozumienie Rezydentów

Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło osiem postulatów od komitetu protestacyjnego, trwa ich analiza, przed południem omówi je kierownictwo resortu i NFZ - przekazał w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

- Do godz. 22 w czwartek do Ministerstwa Zdrowia dotarły postulaty komitetu protestacyjnego. Postulatów jest osiem, dotyczą różnych grup zawodowych i różnych spraw, od finansów, przez organizację systemu, po kwestie prawne - poinformował Andrusiewicz.

 

Poinformował, że Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia szacują obecnie skutki finansowe postulatów, dotyczących materii finansowych.

 

- Przed południem w resorcie planowane jest spotkanie kierownictwa ministerstwa i Funduszu. Będziemy informować komitet protestacyjny o dalszych krokach - powiedział.

Postulaty medyków

Postulaty medyków obejmują: natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.

 

Komitet postuluje także zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej, zawodzie ratownika medycznego i innych zawodach medycznych.

 

Rozmowy z medykami

W czwartek w Karpaczu minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska spotkali się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, którego członkowie zapowiadają organizację protestu pracowników ochrony zdrowia.

 

MZ informowało po rozmowach, że postulaty, które padły są na tyle ogólnikowe, że resort nie może określić, ile kosztowałaby ich realizacja. - Nie naszą rolą jest przedstawianie komitetowi protestacyjnemu rozwiązań, które komitet by widział jako te, które będą służyły realizacji postulatów - mówił w czwartek rzecznik MZ.

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski: powstanie subfundusz modernizacji szpitali; miliardy na infrastrukturę

 

Minister poprosił o skonkretyzowanie postulatów i przesłanie ich do godz. 22.00 w czwartek. Resort zapowiadał, że resort w trybie pilnym przeprowadzi szacunki kosztowe i w piątek będzie możliwość powrotu do rozmów.

 

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak po rozmowach z kierownictwem resortu zdrowia stwierdził, że na spotkaniu nie padły żadne konkretne propozycje rozwiązań postulatów Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

Protest w Warszawie

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok powiedziała z kolei, że medycy domagają się spotkania w obecności premiera Mateusza Morawieckiego. Medycy zaznaczyli, że zaplanowany na sobotę protest jest aktualny.

 

Na początku sierpnia przedstawiciele samorządów zawodów medycznych i związków zawodowych zrzeszonych w branży ochrony zdrowia poinformowali o powołaniu Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Uzasadniali, że chcą wspólnie zaangażować się w działania mające na celu m.in. poprawę warunków pracy i wynagrodzeń.

 

ZOBACZ: Dr Grzegorz Dziekan, szpital w Przysusze: cofnęliśmy się w leczeniu chorych o wiele lat

 

Komitet postuluje m.in. znacznie szybszy i większy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej (do 8 proc. PKB), zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia (do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej) i zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie.

 

Protest Pracowników Ochrony Zdrowia zaplanowano na sobotę 11 września w Warszawie. Manifestujący przejdą z pl. Krasińskich przed Sejm i kancelarię premiera.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie