Japonia: "car szczepionek" kandyduje na premiera. Chce wznowić pracę elektrowni jądrowych

Świat
Japonia: "car szczepionek" kandyduje na premiera. Chce wznowić pracę elektrowni jądrowych
U.S. Secretary of Defense/(CC BY 2.0)
Minister odpowiedzialny za program szczepień przeciw Covid-19 w Japonii Taro Kono

Minister odpowiedzialny za program szczepień przeciw Covid-19 w Japonii Taro Kono chce walczyć o stanowisko szefa rządzącej partii, a zarazem premiera kraju. Polityk sugerując wznowienie działalności elektrowni jądrowych - podała agencja Kyodo.

Minister Taro Kono, określany przez agencję Kyodo jako "car szczepionek", jest jednym z trojga polityków rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP), którzy zgłosili już formalnie swoją kandydaturę przed zaplanowanymi na 29 września wyborami lidera tego ugrupowania. Zwycięzca zostanie również premierem.

Walka o fotel premiera

Start w wyborach ogłosili również były szef MSZ Fumio Kishida oraz była minister komunikacji Sanae Takaichi. Według japońskich mediów z sondaży wynika jednak, że Japończycy najchętniej widzieliby Kono na stanowisku szefa rządu.

 

Minister ds. szczepień oświadczył na konferencji prasowej, że zamierza skupiać się na walce z pandemią Covid-19, a jednocześnie "posunąć Japonię naprzód" poprzez promocję technologii cyfrowej i umożliwienie większej liczbie ludzi pracy zdalnej.

 

ZOBACZ: Spotkanie Merkel - Morawiecki. Podano informacje o wizycie kanclerz Niemiec w Polsce

 

- Musimy przezwyciężyć ten kryzys. Chcę stworzyć ciepłe społeczeństwo, w którym ludzie mogą się uczyć od siebie nawzajem - powiedział.

Kyodo zauważa, że Kono zmienił utrzymywane od dawna stanowisko sprzeciwu wobec energii jądrowej i oświadczył, że wznowienie pracy reaktorów uznanych za bezpieczne byłoby realistycznym sposobem na osiągniecie neutralności pod względem emisji CO2 do 2050 roku. Minister zaprzeczył jednak, że planuje budowę nowych reaktorów.

 

Obecny premier Yoshihide Suga mierzy się z krytyką w sprawie odpowiedzi na pandemię koronawirusa, a jego poparcie społeczne spadło do rekordowo niskich wartości. Suga ogłosił niedawno, że nie będzie ubiegał się o reelekcję i ustąpi z funkcji szefa rządu, którą pełni od września 2020 roku.

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie