Czersk. W centrum miasta powstanie filia ośrodka w Gostyninie. Mieszkańcy protestują

Polska
Czersk. W centrum miasta powstanie filia ośrodka w Gostyninie. Mieszkańcy protestują
Dawny zakład karny dla kobiet znajduje się w samym centrum miasta

Ośrodek w Gostyninie będzie miał swoją filię w Czersku na Pomorzu, w dawnym więzieniu dla kobiet. Sprawa budzi kontrowersje, bo położone jest ono w centrum miasta, obok przedszkola, szkoły podstawowej i specjalnej.

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie - gdzie po odbyciu wyroku trafią przestępcy, którzy zdaniem sądu nie są zdolne do funkcjonowania w społeczeństwie - jest przepełniony. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia szuka nowego miejsca, by na czas budowy nowego pawilonu w Gostyninie odciążyć ośrodek. 

 

Padło na dawny zakład karny dla kobiet w Czersku, zlokalizowany przy ul. Dworcowej, w samym centrum miasta. Sprawa budzi kontrowersje, bo budynek znajduje się w  bezpośrednim sąsiedztwie przedszkola, szkoły podstawowej i szkoły specjalnej. Nieopodal zlokalizowane jest również osiedle. Mieszkańcy przechodzą obok zakładu karnego w drodze do pracy czy też na dworzec autobusowy i kolejowy. 

 

WIDEO: Mieszkańcy Czerska protestują przeciwko powstaniu ośrodka dla pedofilów

- Niestety nie mieliśmy okazji wizytować ośrodka. Jednak dzisiaj, w dobie internetu, wiele rzeczy jest możliwych online. Znalazłem sporo informacji na mapach czy widziałem zdjęcia z powietrza. Ośrodek w Gostyninie położony jest w lesie, pięć kilometrów od miasta. U nas ma być on w centrum miasta w pobliżu przedszkola i szkół – zaznaczał radny Łukasz Formella podczas sesji rady miasta, która poparła protest mieszkańców.

Zainwestowano miliony

- Podjęcie tak ważnej decyzji z pominięciem burmistrza Czerska i rady miejskiej jest karygodne - mówiła radna Lucyna Zawiszewska. 

 

ZOBACZ: Polski rząd zbuduje na orbicie własną konstelację satelitów szpiegowskich

 

Dariusz Poznański, który był obecny na spotkaniu z radnymi przekazał, że ministerstwo zainwestowało w zorganizowanie ośrodka w Czersku 5 mln złotych, co było najtańszą opcją.

 

Do sprawy odniósł się resort zdrowia.

 

- Ośrodek będzie przeznaczony dla nowych pacjentów, nie dla pacjentów, którzy już są w Gostyninie lub w Starogardzie Gdańskim. Przez trzy lata na pewno ten ośrodek będzie wykorzystywany, będą tam kierowane wszystkie osoby, o których zdecyduje sąd. Podkreślam i uspokajam, że nikomu nic nie zagraża - powiedział w rozmowie z Polsat News rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

dsk/ml/Polsatnews.pl/Czersk.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie