Bułgaria domaga się ekstradycji zatrzymanego na Ukrainie "kokainowego króla"

Świat
Bułgaria domaga się ekstradycji zatrzymanego na Ukrainie "kokainowego króla"
pixabay.com/AJEL
Każdy z krajów, w których „kokainowy król” został skazany, może zażądać jego ekstradycji.

Bułgaria domaga się ekstradycji zatrzymanego przemytnika narkotyków, ściganego m.in. czerwoną notą przez Interpol. Ewelin Banew, zwany "królem kokainowym", jest najbardziej poszukiwanym przemytnikiem narkotyków w całej Europie.

Powołując się na MSW Ukrainy, prasa podaje, że Ewelin Banew, którego zatrzymano pod Kijowem, miał fałszywe dokumenty. Ukraińska policja udostępniła zdjęcia z aresztu. Informację o jego zatrzymaniu potwierdził resort spraw zagranicznych w Sofii.

Przemytnik poszukiwanym w całej Europie

55-letni Banew jest jedną z czołowych postaci bułgarskiego świata przestępczego. W 2013 r. sąd w Mediolanie skazał go na 20 lat więzienia. Gang, którego był członkiem, miał ścisłe powiązania z kolumbijskimi producentami kokainy.

 

ZOBACZ: Syców. Próba porwania dziewczynki przed szkołą. Mężczyzna siłą chciał ją wsadzić do samochodu

 

Władze Włoch przekazały Banewa Bułgarii, gdzie również toczy się przeciw niemu postępowanie. W 2017 r. rumuński sąd zaocznie skazał go na 10 lat pozbawienia wolności za przemyt 55 kg kokainy.

 

Proces w Bułgarii toczył się 12 lat, a większość tego czasu Banew spędził w areszcie domowym. W 2018 r. skazano go na sześć lat więzienia. Kiedy jednak miał odsiedzieć wyrok, okazało się, że nie ma go w kraju, mimo iż miał zakaz opuszczenia Bułgarii. Od tego czasu jest poszukiwany, w tym przez Interpol.

 

Każdy z krajów, w których „kokainowy król” został skazany, może zażądać jego ekstradycji. Według danych MSW w Sofii przekazanie Banewa bułgarskiej prokuraturze może nastąpić najwcześniej za dwa tygodnie.

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie