Zgoda Senatu na podwyżki dla najważniejszych osób w państwie

Polska
Zgoda Senatu na podwyżki dla najważniejszych osób w państwie
PAP/Piotr Nowak
Na zdjęciu: sala posiedzeń Senatu.

Z drobnymi poprawkami przyjął w czwartek Senat nowelę ustawy o podwyżkach dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Projekt uchwalony przez Sejm 11 sierpnia zakłada m.in. wzrost o 40 proc. wynagrodzenia prezydenta, zwiększenie wysokości diet dla radnych o 60 proc. i podwyższenie wynagrodzenia pracowników samorządowych.

Za całością ustawy wraz z poprawkami głosowało 61 senatorów, przeciw było 27, dwie osoby się wstrzymały.

Senat nie przyjął części poprawek

W czwartkowym głosowaniu senatorowie opowiedzieli się na przyjęciem kilku doprecyzowujących i legislacyjnych poprawek do ustawy, które zostały przedstawione na posiedzeniu połączonych komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz budżetu i finansów publicznych.

 

Nie poparli jednak zarekomendowanych przez komisje poprawek, zakładających m.in., że wzrost wynagrodzenia prezydenta będzie obowiązywał dopiero od następnej kadencji głowy państwa.

 

ZOBACZ: Senat: wzrost nakładów na zdrowie do 7,2 proc. PKB i bez dodatkowej ochrony personelu szczepiącego

 

Nie poparli także poprawek skreślających przepisy przewidujące objęcie małżonka prezydenta RP i żon byłych prezydentów obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym, a także zwiększenie wysokości wynagrodzeń członków Państwowej Komisji Wyborczej.

 

Komisja opowiedziała się za tymi poprawkami, ponieważ zdaniem senackich legislatorów przepisy o ubezpieczeniu społecznym małżonki prezydenta zostały uchwalone w Sejmie z naruszeniem konstytucji. Większość senacka nie podzieliła jednak tego poglądu.

 

Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Podwyżki dla najważniejszych osób w państwie

Nowelizacja ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe została uchwalona przez Sejm 11 sierpnia. Dokonuje ona zmian w systemie wynagradzania prezydenta oraz byłych prezydentów, a także zasad ustalania maksymalnej wysokości diet lub wynagrodzeń w samorządzie terytorialnym wszystkich szczebli. Wynagrodzenie prezydenta ma się składać z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego 4,2-krotności kwoty bazowej, co oznacza wzrost o 40 proc. w stosunku do obecnej wartości.

 

Ustawa została uchwalona z uwzględnieniem zaproponowanych przez klub PiS poprawek. Poprawki te m.in. dodają przepisy regulujące kwestię ubezpieczeń społecznych dla małżonka prezydenta RP, a także regulują naliczanie wynagrodzeń dla urzędników Państwowej Komisji Wyborczej.

 

ZOBACZ: "Jesteśmy przeciwni »Lex TVN«". Oświadczenie 52 senatorów

 

Przyjęcie przez parlament tej noweli było odpowiedzią na inicjatywę prezydenta, który w sierpniu podpisał rozporządzenie, wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu i innych osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w tym podsekretarzy stanu (wiceministrów). Dzięki rozporządzeniu wzrosną także uposażenia parlamentarzystów, bo - zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora - ich uposażenie odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu (z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat).

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie