USA. Media: Joe Biden ogłosi ścisły obowiązek szczepień dla pracowników administracji federalnej

Świat
USA. Media: Joe Biden ogłosi ścisły obowiązek szczepień dla pracowników administracji federalnej
PAP/EPA/SHAWN THEW
Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden ogłosi w czwartek, że miliony pracowników federalnych będą objęte ścisłym obowiązkiem szczepień przeciw COVID-19 - informują amerykańskie media. Biden ma tego dnia wygłosić ważne przemówienie na temat szerzącej się w USA kolejnej fali pandemii.

Według źródeł dziennika "Washington Post" urzędnikom odebrana zostanie dotychczasowa opcja - wprowadzona zaledwie kila tygodni wcześniej - przechodzenia regularnych testów na COVID-19 zamiast szczepienia. Agencja AP podaje, że nie jest jasne, czy nowe zasady pozwolą na wyjątki ze względów religijnych.

 

ZOBACZ: Pracodawcy mogą zmuszać pracowników do szczepień w USA. W UE brakuje do tego podstaw prawnych

 

Zaostrzenie zasad dotyczących pracowników federalnych ma być częścią sześciopunktowego planu, który Biden ma nakreślić w przemówieniu planowanym na godz. 23 czasu polskiego. Innym elementem mają być m.in. dodatkowe zachęty dla prywatnych pracodawców, by wprowadzili obowiązek szczepień dla pracowników.

 

Choć w ostatnich dniach liczba wykrywanych zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych zaczęła spadać, każdego dnia nadal notuje się średnio prawie 150 tys. nowych infekcji i 1,5 tys. zgonów. W części stanów spowodowało to poważne przeciążenie szpitali.

 

ZOBACZ: USA. Brutalne zatrzymanie starszej kobiety. Miasto zapłaci 3 mln dol. odszkodowania

 

Trwająca od lipca fala zakażeń, związana z szerzeniem się wariantu Delta koronawirusa, odcisnęła swoje piętno także na gospodarce. Wzrost liczby miejsc pracy był w sierpniu znacznie niższy od oczekiwanego, zaś w ostatnich miesiącach ekonomiści obniżyli prognozy wzrostu gospodarczego z 7 proc. do poniżej 6 proc.

 

Mimo wzrostu liczby szczepień w ostatnich tygodniach w pełni zaszczepionych jest nieco ponad połowa (53 proc.) mieszkańców USA i 62 proc. osób powyżej 12. roku życia.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie