Media: Nord Stream 2 zostanie uruchomiony 1 października

Świat
Media: Nord Stream 2 zostanie uruchomiony 1 października
nord-stream2.com
NS2 miał być początkowo uruchomiony w 2019 r.

Rosyjski koncern Gazprom chce od 1 października rozpocząć przesyłanie gazu przez jedną z nitek prowadzącego do Niemiec gazociągu Nord Stream 2 - przekazał w czwartek Bloomberg, opierając swoje informacje na wiedzy zaznajomionych z planami firmy osób.

Do 1 grudnia ma zostać uruchomiony przepływ gazu w obu nitkach gazociągu - dodaje agencja. Źródła Bloomberga poprosiły o nieujawnianie ich tożsamości. Gazprom nie skomentował tych doniesień.

 

ZOBACZ: Budowa Nord Stream 2 dobiega końca. "Zacznie działać za kilka dni"

 

To, kiedy gaz przesyłany przez NS2 znajdzie się w europejskiej sieci ostatecznie zależy od decyzji niemieckiego regulatora - zaznacza Bloomebrg.

 

Dodaje, że oprócz tego rurociąg musi otrzymać niezbędne certyfikaty techniczne i ubezpieczenia.

5,6 mld metrów sześciennych gazu w tym roku

Budowa NS2 zbliża się do końca, w tym tygodniu Gazprom poinformował o przygotowaniach do opuszczenia na dno ostatniego odcinka rury drugiej nitki konstrukcji.

 

ZOBACZ: Niemcy. Porażka Gazpromu. Sąd odrzucił skargę ws. Nord Stream 2

 

Następnym etapem będzie połączenie duńskiego i niemieckiego odcinka rurociągu i prace odbiorcze - pisze agencja.

 

Gazprom już zapowiedział, że jeszcze w tym roku przez NS2 może przetransportować 5,6 mld metrów sześciennych gazu.

Uchylenie sankcji

NS2 miał być początkowo uruchomiony w 2019 r., ale jego ukończenie się opóźniało, ponieważ nad wykonawcami wisiała groźba amerykańskich sankcji - przypomina Bloomberg.

 

Uzupełnia, że sytuacja zmieniła się po tym, gdy w maju br. prezydent USA Joe Biden zdecydował się uchylić niektóre sankcje, a następnie zawarł z Niemcami układ obiecujący reakcję, gdyby Rosja próbowała szantażować Ukrainę, wykorzystując przesył surowców energetycznych.

 

Ukończenie tego długo oczekiwanego, ale wzbudzającego wielkie kontrowersje rurociągu, to także wygrana kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która od 10 lat wspierała projekt mimo krytyki ze strony kluczowych sojuszników, w tym USA - komentuje Bloomberg

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie