Rosja. Minister zginął, ratując życie innego człowieka podczas ćwiczeń w Arktyce

Świat
Rosja. Minister zginął, ratując życie innego człowieka podczas ćwiczeń w Arktyce
wikimedia/Presidential Press and Information Office
Ziniczew karierę zawodową rozpoczął pod koniec lat .80, kiedy wstąpił do KGB.

Minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Jewgienij Ziniczew zginął na służbie w wyniku dramatycznego incydentu, który zdarzył się podczas strategicznych ćwiczeń obrony cywilnej i wojskowych na Arktyce - poinformowało w środę rosyjskie ministerstwo.

"Z przykrością informujemy, że Jewgienij Ziniczew zginął tragicznie podczas wykonywania oficjalnych obowiązków, ratując komuś życie podczas międzyresortowych ćwiczeń w Norylsku, mających na celu ochronę strefy arktycznej przed sytuacjami kryzysowymi" - podano w komunikacie resortu.

Ratował życie kamerzyście

Redaktor naczelna "Russia Today" Margarita Simonyan przekazała że 55-letni minister zginął, kiedy próbował ratować kamerzystę, który poślizgnął się i wpadł do wody. "Było wiele osób w pobliżu, ale nikt nie miał czasu, aby zorientować się, co się dzieje, kiedy Ziniczew wskoczył do wody i uderzył w wystający kamień" - napisała na Twitterze dziennikarka.

 

ZOBACZ: 17-latek zginął w wypadku szybowca. Rusza proces instruktora

 

Agencja informacyjna RBC podała, że incydent wydarzył się podczas kręcenia wideo szkoleniowego przeznaczonego dla Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych. Poinformowano ponadto, że ratowany przez polityka mężczyzna również zginął.

 

Kreml przekazał, że prezydent Rosji Władimir Putin złożył "głębokie kondolencje" z powodu śmierci Ziniczewa. Powołując się na nieznane źródła RBC podało, że obowiązki zmarłego ministra przejmie pierwszy zastępca Ziniczewa, Aleksander Chuprijan.

Kim był Ziniczew?

Ziniczew karierę zawodową rozpoczął pod koniec lat 80., kiedy wstąpił do KGB. Po przemianach i upadku ZSRR, został przeniesiony do pracy w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB).

 

ZOBACZ: Francja: wypadek awionetki w pobliżu Saint-Colomban-des-Villards. Zginęły trzy osoby

 

RBC poinformowało, że dowodził osobistą ochroną Putina i był jego "adiutantem" w latach 2006-2015. Przez krótki czas pełnił obowiązki gubernatora obwodu kaliningradzkiego.

 

Od 2016 do 2018 roku był wicedyrektorem Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

rsr/prz/PAP/polsatnews.pl/Moscow Times
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie