ONZ: Afganistanowi grozi klęska głodu

Polska
ONZ: Afganistanowi grozi klęska głodu
PAP/EPA/STRINGER
Po przejęciu władzy przez talibów setki tysięcy Afgańczyków musiało uciec ze swoich domów

"Afganistan stoi w obliczu załamania podstawowych usług publicznych i braku żywności" - oświadczyło we wtorek Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). Urzędnicy zaapelowali, by przekazać 600 milionów dolarów, aby pomóc "bezbronnym wobec suszy oraz głodu".

Rzecznik OCHA Jens Laerke powiedział podczas briefingu w Genewie, że miliony Afgańczyków potrzebują pomocy zdrowotnej oraz żywnościowej.

 

Apelował do darczyńców o przekazanie ok. 600 mln dolarów na zaspokojenie potrzeb 11 mln ludzi, którzy są bezbronni wobec groźby suszy i głodu.

 

ZOBACZ: Afganistan. Policjantka w 8. miesiącu ciąży brutalnie zamordowana. Świadkowie oskarżają talibów

 

- Podstawowe usługi w Afganistanie załamują się, a żywność i inne środki ratujące życie wkrótce się wyczerpią. Wzywamy międzynarodowych darczyńców do szybkiej i hojnej odpowiedzi na ten apel - oświadczył Laerke.

Talibowie przejęli Afganistan. Mieszkańcy uciekali z domów

W ciągu tego roku ponad pół miliona Afgańczyków musiało opuścić swoje domy i przenieść się na inne miejsce w kraju. Nastąpiło to z powodu talibów, którzy - odkąd wojska państw zachodnich zaczęły się wycofywać z Afganistanu - przejmowali kontrolę nad większością terytorium kraju.

 

Kulminacją działań islamskich bojowników było zajęcie Kabulu, stolicy kraju. Stało się to 15 sierpnia.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie