WHO Alarmuje. Setkom placówek medycznych w Afganistanie grozi zamknięcie

Świat
WHO Alarmuje. Setkom placówek medycznych w Afganistanie grozi zamknięcie
PAP/EPA/STRINGER
Międzynarodowy Czerwony Krzyż w Afganistanie

Setki placówek medycznych w Afganistanie są zagrożone rychłym zamknięciem, gdyż zachodni darczyńcy którzy je finansują, nie mogą współpracować z nowym rządem talibów - powiedział w poniedziałek przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Około 90 proc. z 2300 placówek opieki zdrowotnej w całym kraju może zostać zamkniętych już w tym tygodniu - oznajmił w rozmowie z agencją Reuters Richard Brennan, dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych na Bliskim Wschodzie.

 

Bez wchodzenia w szczegóły poinformował, że zachodni darczyńcy mogą mieć przepisy, które uniemożliwiają im kontakt z talibami.

 

ZOBACZ: "Dzień Solidarności z Afgańczykami". Caritas Polska prowadzi zbiórkę dla uchodźców z Afganistanu

 

- Będziemy mieli przerwę w działalności dużej części obiektów ochrony zdrowia. Według niektórych szacunków nawet 90 proc. z nich przestanie funkcjonować prawdopodobnie w ciągu tygodnia, co będzie się wiązać ze zwiększoną liczbą zachorowań i zgonów – powiedział Brennan.

 

Poinformował, że WHO próbowała wypełnić tę lukę, dostarczając zaopatrzenie, sprzęt i finansowanie do 500 ośrodków zdrowia.

WHO współpracuje z Katarem

Dodał, że Organizacja współpracuje również z Katarem w sprawie dostaw leków drogą lotniczą.

 

- Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższego tygodnia do Kabulu przylecą z Kataru dwa lub trzy samoloty z zaopatrzeniem medycznym – powiedział. Dodał, że kolejne dostawy miałyby zawierać testy na Covid-19 i do medykamenty do leczenia chorób przewlekłych.

 

ZOBACZ: WHO: do grudnia w regionie Europy prawie ćwierć miliona osób umrze na COVID-19

 

Podobnie jak i inne agencje pomocowe WHO ma trudności z sprowadzeniem zaopatrzenia medycznego, w tym zestawów urazowych, częściowo z powodu chaosu na lotnisku w Kabulu.

 

Zaopatrzenie medyczne nadal jest dostarczane przez miasto Mazar-i-Szarif na północy Afganistanu, a WHO bada również opcje transportu lądowego ciężarówkami z Pakistanu - powiedział Brennan.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie