Hiszpania. Niezaszczepieni nie będą mogli pracować w "określonych zawodach" na Wyspach Kanaryjskich

Świat
Hiszpania. Niezaszczepieni nie będą mogli pracować w "określonych zawodach" na Wyspach Kanaryjskich
PAP/EPA/BRENDON THORNE
"W przypadku określonych aktywności zawodowych" może być niezbędne przedstawienie dokumentów potwierdzających przebycie pełnego procesu szczepień na Wyspach Kanaryjskich.

Rząd wspólnoty autonomicznej hiszpańskich Wysp Kanaryjskich zdecydował, że możliwe będzie odmówienie obywatelom prawa do wykonywania określonych zawodów z powodu braku odporności na Covid-19.

Warunkiem zatrudnienia będzie posiadanie certyfikatu potwierdzającego pełne zaszczepienie przeciwko koronawirusowi lub aktualny, negatywny test na obecność SARS-CoV-2.

Kogo dotyczy wymóg?

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek w regionalnym dzienniku ustaw rządowym dekretem "w przypadku określonych aktywności zawodowych" może być niezbędne przedstawienie dokumentów potwierdzających przebycie pełnego procesu szczepień lub brak w organizmie infekcji koronawirusem.

 

ZOBACZ: Piotr Müller: na najbliższym posiedzeniu Sejmu projekt dot. weryfikacji zaszczepienia pracowników

 

W artykule 14 dekretu wskazano, że wymóg przedstawienia takich dokumentów ma dotyczyć zarówno "aktywności w publicznych, jak i prywatnych" podmiotach na rynku pracy.

 

W dokumencie zobowiązano służby medyczne Wysp Kanaryjskich do określenia listy profesji, w których niezbędne jest przedstawienie certyfikatów dotyczących przejścia szczepień lub negatywnego testu na Covid-19.

"Działania prewencyjne"

W uzasadnieniu odmowy dopuszczenia do wykonywania pracy osób niezaszczepionych regionalny rząd wyjaśnił, że obowiązujące od 8 listopada 1995 roku na archipelagu przepisy przewidują tego typu "działania prewencyjne" jeśli występuje ryzyko dla bezpieczeństwa pracy.

 

ZOBACZ: Niezaszczepieni zapłacą więcej za ubezpieczenie. Nowe zasady dla pracowników Delta Air

 

W rządowym dekrecie wskazano, że odmowa poddania się przez pracownika "określonych profesji" testom i szczepieniom przeciw Covid-19 będzie równoznaczna z "brakiem warunków do realizacji zadań pracowniczych".

 

W czwartek premier Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres wyjaśnił, że dekret władz regionalnych był konsultowany z ministerstwem zdrowia Hiszpanii. Zastrzegł, że do wejścia w życie nowego prawa konieczny jest jeszcze m.in. dokument regionalnych służb medycznych określający zawody, w których wymagane będą certyfikaty potwierdzające brak infekcji koronawirusem lub przebyte szczepienia.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie