Włochy. Obowiązek posiadania certyfikatu nakłonił do szczepień

Świat
Włochy. Obowiązek posiadania certyfikatu nakłonił do szczepień
PAP/EPA/CIRO FUSCO
Przepustka "Green Pass" we Włoszech wystawiana jest na podstawie szczepienia przeciwko Covid-19, wyleczenia z koronawirusa lub testu z ostatnich 48 godzin

Wprowadzenie we Włoszech obowiązku przepustki Covid-19 przy wstępie do wielu miejsc i na imprezy masowo nakłoniło ludzi do zaszczepienia się - pisze w poniedziałek dziennik "Corriere della Sera". Najbardziej do szczepień przekonali się 20-latkowie.

Od 1 lipca, gdy zaczął obowiązywać tzw. Green Pass, najwięcej szczepień zanotowano w grupie wiekowej 20-29 lat. 75 procent osób przyjęło co najmniej jedną dawkę.

 

4,5 miliona zaszczepionych osób w tym wieku wyprzedziło 30- i 40-latków - podkreśla włoska gazeta w analizie danych resortu zdrowia.

Kolejne odnotowane zjawisko to stały wzrost szczepień w grupie 12-19 lat. Po pierwszej dawce jest około 60 procent dzieci i młodzieży.

"Młodzi ludzie zgłaszali się na szczepienia"

- Młodzież daje lekcję wszystkim; zrozumiała lepiej niż inni, że szczepionka jest narzędziem wolności - powiedział minister zdrowia Włoch Roberto Speranza.

 

W czasie wakacji to przede wszystkim młodzi ludzie zgłaszali się na szczepienia i to mimo znacznie niższego ryzyka ciężkich powikłań z powodu Covid-19.

 

ZOBACZ: Włochy. Według sondażu 80 proc. Włochów popiera obowiązek szczepień przeciwko Covid-19

 

Jest to efekt działania wymogu przepustki sanitarnej - zauważa "Corriere della Sera". W artykule położono nacisk na to, że młodzież okazała się "najbardziej dalekowzroczna i wspaniałomyślna", jeśli chodzi o wnoszenie wkładu na rzecz wychodzenia kraju z kryzysu na tle pandemii.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie