USA. Republikański kongresmen twierdzi, że talibowie nie pozwalają Amerykanom opuścić Afganistanu

Świat
USA. Republikański kongresmen twierdzi, że talibowie nie pozwalają Amerykanom opuścić Afganistanu
PAP/EPA/STRINGER
Lotnisko Hamida Karzai w Kabulu

Czołowy Republikanin zasiadający w komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, Michael McCaul, oznajmił w niedzielę że talibowie nie pozwalają wylecieć z afgańskiego lotniska obywatelom USA i ich afgańskim sojusznikom. Trzymają ich jako zakładników.

Według portalu "The Hill" McCaul twierdzi, że mimo zgody Departamentu Stanu sześć samolotów, które przez ostatnie kilka dni przebywały na międzynarodowym lotnisku w Mazar-i-Sharif z amerykańskimi obywatelami i afgańskimi tłumaczami nie mogło odlecieć. W ocenie deputowanego talibowie przetrzymują ich jako zakładników dopóki nie zostaną spełnione ich żądania.

- Talibowie chcą czegoś w zamian. W istocie, kiedy nie pozwalają amerykańskim obywatelom odlecieć... zamienia się to w sytuację zakładniczą - ocenił McCaul.

 

ZOBACZ: Ewakuacja Kabulu. Niemcy zidentyfikowali w transporcie 20 przestępców


Według CBS News, Departament Stanu powiadomił członków Kongresu w e-mailu, że loty czarterowe mają zgodę resortu na lądowanie w stolicy Kataru - Doha "jeśli talibowie zgodzą się na start".


CBS dowiedziała się od organizacji pozarządowej Ascend, która zajmuje się kobietami w Afganistanie, że ma dwa samoloty, które czekają od sześciu dni na odlot z 600 do 1200 osobami na pokładzie. Jest wśród nich 19 obywateli USA i dwóch stałych mieszkańców.

Obywatele USA wciąż są w Afganistanie

"The Hill" przypomniał, że USA zakończyły operację wycofywania się z Afganistanu w zeszły wtorek, ale wielu amerykańskich obywateli wciąż tam pozostaje. Zdaniem McCaula są ich tam setki. Sekretarz stanu Antony Blinken w minionym tygodniu wyliczył natomiast, że jest ich "poniżej 200, a prawdopodobnie bliżej 100".

 

ZOBACZ: "Dzień Solidarności z Afgańczykami". Caritas Polska prowadzi zbiórkę dla uchodźców z Afganistanu


Rzecznik Departamentu Stanu, poproszony w niedzielę przez "The Hill" o komentarz zaznaczył m.in., że nie ma "wiarygodnych środków, aby potwierdzić podstawowe szczegóły" w sprawie lotów. USA nie mają już bowiem personelu na ziemi, ani kontroli przestrzeni powietrznej nad Afganistanem i w regionie. Jak dodał, Departament będzie "trzymał talibów za słowo, że pozwolą ludziom swobodnie opuścić Afganistan".

- Podobnie jak w przypadku wszystkich zobowiązań talibów, skupiamy się na czynach, a nie na słowach i przypominamy talibom, że cała społeczność międzynarodowa koncentruje się na tym, czy wywiązują się ze swoich zobowiązań - powiedział rzecznik.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie