Gwinea. W wyniku zamachu stanu obalono prezydenta Alpha Conde. Puczyści ogłosili godzinę policyjną

Świat
Gwinea. W wyniku zamachu stanu obalono prezydenta Alpha Conde. Puczyści ogłosili godzinę policyjną
associated press
Zamach stanu w Gwinei

W niedzielę wieczorem, doszło do puczu w Gwinei. Zamachowcy ogłosili, że prezydent Alpha Conde jest aresztowany. Jak informuje agencja AFP, oficerowie wojsk specjalnych, którzy mieli dokonać zamachu stanu, zarządzili w niedzielę wieczorem godzinę policyjną w całym kraju "do czasu nowych zarządzeń".

Rząd Gwinei został obalony - oświadczył w niedzielę pułkownik sił zbrojnych tego kraju w państwowej telewizji. Zamachowcy ogłosili, że prezydent Alpha Conde jest aresztowany. Ministerstwo obrony Gwinei przekazało tymczasem, że zamach stanu został udaremniony.

 

Według pułkownika Mamadiego Doumbouyi nie jest możliwe dalsze sprawowanie przez prezydenta władzy dyktatorskiej w kraju. "Nie będziemy dłużej powierzać władzy jednemu człowiekowi, powierzymy ją narodowi" - powiedział oficer dodając, że konstytucja kraju przestała obowiązywać, a granice kraju zostały zamknięte.

 

Godzina policyjna ma zacząć obowiązywać od godz. 20 w niedzielę czasu lokalnego.

Nowy rząd

Puczyści zakomunikowali, że przystąpią do wymiany gubernatorów i władz lokalnych. W poniedziałek ma odbyć się w stolicy kraju - Konakry spotkanie zamachowców z ministrami i ustępującego rządu i prezesami najważniejszych instytucji państwowych.

 

Według komunikatu przekazanego przez państwową telewizję "wszelka odmowa udziału w tym spotkaniu będzie traktowana jako rebelia" przeciwko nowym władzom. Oddziały wojskowe na terenie kraju wezwano do "zachowania spokoju i powstrzymania się od wszelkich ruchów w kierunku stolicy".

 

Zamachowcy zapewnili, że 83-letniemu prezydentowi nie grozi niebezpieczeństwo i jest otoczony opieką lekarską. Miejsce jego pobytu jest nieznane.

 

Wcześniej ministerstwo obrony Gwinei informowało, że zamach stanu został udaremniony a "siły bezpieczeństwa prowadzą działania, by przywrócić spokój i porządek".

Niejasna sytuacja

Agencja Reutera podkreśla, że doniesienia na temat sytuacji w Gwinei nie są możliwe do zweryfikowania.

 

Gwinea, jedno z biedniejszych państw świata, od miesięcy znajduje się w kryzysie politycznym i gospodarczym. Napięcia społeczne wzrosły w tym afrykańskim kraju po objęciu na trzecią kadencję urzędu prezydenta przez Conde. Jego kontrkandydaci zarzucili mu oszustwa wyborcze. Sytuacja w państwie pogarsza się także z powodu pandemii Covid-19.

 

Ostatnie wybory prezydenckie w Gwinei odbyły się 18 października 2020 roku, a Conde objął urząd prezydenta na trzecią kadencję 7 listopada ubiegłego roku.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie