"Pewne kwestie wciąż wymagają rozwiązania". Wiceszef KE o polskim KPO

Świat
"Pewne kwestie wciąż wymagają rozwiązania". Wiceszef KE o polskim KPO
Pixabay/dimitrisvetsikas1969

W polskim Krajowym Planie Odbudowy (KPO) nadal są pewne kwestie wymagające rozwiązania - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Dodał, że KE pozostaje w kontakcie z władzami w Warszawie.

- Jeśli chodzi o polski Krajowy Plan Odbudowy, to jego ocena wciąż trwa. Podstawą tej oceny są kryteria wymienione w rozporządzeniu dotyczącym Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF) - zaznaczył Dombrovskis po nieformalnej wideokonferencji unijnych ministrów finansów i gospodarki.

 

- Jest 11 głównych kryteriów, 11 elementów, które oceniamy w każdym KPO. Wciąż są pewne sprawy wymagające rozwiązania w (polskim) planie, jesteśmy w ciągłym kontakcie z polskimi władzami. Są one zatem świadome kwestii, które powinny być rozwiązane, by zakończyć proces oceny. Przyglądamy się (też) sprawie prymatu prawa unijnego i jej potencjalnym implikacjom dla polskiego KPO - dodał wiceprzewodniczący KE.

 

ZOBACZ: Irlandia i Czechy z przyznanymi planami odbudowy. Miliardy euro m.in. na walkę ze zmianami klimatu

 

Dombrovskis zastrzegł, że nie może zbyt szczegółowo komentować sprawy, która cały czas jest przedmiotem dyskusji Komisji i Polski.

 

Dopytywany o KPO Węgier wyjaśnił, że termin oceny w tym przypadku został przedłużony do końca września.

 

- Prace nad planami krajowymi (...) - zarówno oceny, jak i zatwierdzanie - będą kontynuowane jesienią. Pozostaje to sprawą pilną, abyśmy mogli właściwie rozpocząć odbudowę Europy - skonkludował przedstawiciel KE.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie