Komisja Europejska blokuje 57 mld z Funduszu Odbudowy. Powodem wniosek złożony przez polski rząd

Świat
Komisja Europejska blokuje 57 mld z Funduszu Odbudowy. Powodem wniosek złożony przez polski rząd
Pixabay/dimitrisvetsikas1969
Komisja Europejska. Zdjęcie ilustracyjne

Jak podał komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni: Komisja Europejska wstrzymuje wypłatę 57 mld euro dla Polski, bo ma obawy o niezależność sądów i wolność mediów". Powodem, dla którego wciąż nie ma zielonego światła dla polskiego KPO, ma być również rządowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący unijnego prawa.

Do tej pory KE zgodziła się, by pieniądze z Funduszu Odbudowy otrzymało 18 państw wspólnoty. Na razie nie zatwierdziła Krajowych Planów Odbudowy przedstawionych przez Polskę i Węgry, ponieważ obawia się, że oba kraje podważają niezależność sądów, jak i naruszają wolność mediów - podaje Reuters.

 

ZOBACZ: KE: Trzy kraje dostały pierwsze wypłaty z Funduszu Odbudowy i Odporności


Powodem, dla którego wciąż nie ma zielonego światła dla polskiego KPO, ma być również rządowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący unijnego prawa. 22 września TK będzie rozstrzygał, czy przepisy stanowione w Polsce mają prymat nad tymi europejskimi. Mówił o tym w środę unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni, zwracając się do Komisji Ekonomiczno-Budżetowej Parlamentu Europejskiego.

Komisja Europejska wstrzymuje 57 mld euro

Komisarz stwierdził, że polskie władze "doskonale wiedzą o tym", że wśród wymagań, aby otrzymać miliardowe środki z FO, są również kwestie prymatu prawa unijnego. Zdaniem Reutersa wstrzymywana przez KE kwota to 57 mld euro, z czego 34 mld to tanie kredyty, a reszta - unijne dotacje. Węgry mogą liczyć na 7,2 mld euro dotacji.

 

Więcej na ten temat przeczytasz na Interii


Głos w sprawie zabrał też wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Przekazał, że środki dla Polski i Węgier "nie zostaną uwolnione", dopóki Komisja Europejska nie stwierdzi, iż oba te państwa spełniły europejskie wymogi.

 

aml/Interia/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie