Grupa G20 rozważa pakt ws. pandemii. "Szczepionka prawem, a nie przywilejem"

Świat
Grupa G20 rozważa pakt ws. pandemii. "Szczepionka prawem, a nie przywilejem"
PAP/EPA/Riccardo Antimiani Dostawca
W Rzymie spotkanie ministrów zdrowia państw G20

Zagwarantowanie szczepionek przeciw Covid-19 krajom najbardziej potrzebującym to jeden z celów spotkania w Rzymie delegacji ministerstw zdrowia z państw G20. - Dziś nierówności są bardzo duże - mówił w niedzielę gospodarz obrad, włoski minister Roberto Speranza.

W pierwszym dniu spotkania na temat pandemii Speranza zauważył, że są kraje, gdzie kampania szczepień jest bardzo zaawansowana oraz te, które są daleko za nimi.

 

ZOBACZ: Świat walczy z pandemią. Portugalia i USA wskazują, że szczepienia są kluczowe

 

Jego zdaniem są warunki do tego, by 20 najbardziej rozwiniętych krajów świata podpisało Pakt Rzymski, w którym szczepionka zostanie uznana za "prawo wszystkich, a nie przywilej dla nielicznych". "To wyzwanie, które podzielają wszystkie reprezentowane tu państwa" - oświadczył Speranza. Wyraził nadzieję, że wszystkie kraje podpiszą w poniedziałek deklarację w tej sprawie.

"Pakt Rzymski": deklaracja państw G20

Jako drugi cel włoski minister wymienił "zwiększenie sił narodowych systemów służby zdrowia i inwestycji w nie".

 

Potrzebna jest, jak dodał Speranza, bardzo znacząca zmiana w służbie zdrowia, która umożliwi to, że osoba chora będzie leczona "niezależnie od swoich warunków ekonomicznych, miejsca urodzenia i koloru skóry".

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Antyszczepionkowcy wdarli się do telewizyjnej firmy produkcyjnej

 

Minister zdrowia Włoch zwrócił się też do obserwujących obrady dziennikarzy i odniósł się do pogróżek i napaści, do jakich doszło na reporterów we Włoszech podczas wieców antyszczepionkowców. "Chcę wyrazić solidarność z tymi, którzy otrzymują groźby z powodu wykonywanej pracy" - oświadczył Speranza. "Widzieliśmy, że wielu dziennikarzy płaci cenę za swoją pracę i to jest niedopuszczalne" - dodał.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie