Unia Europejska i AstraZeneca osiągnęły porozumienie ws. dostaw szczepionek. Koniec sporu sądowego

Świat
Unia Europejska i AstraZeneca osiągnęły porozumienie ws. dostaw szczepionek. Koniec sporu sądowego
pixabay/Johaehn
Szczepionki AstraZeneca

UE i AstraZeneca osiągnęły porozumienie, które zapewni dostawę pozostałych dawek szczepionki przeciw Covid-19 państwom członkowskim na warunkach umowy zawartej w sierpniu 2020 r. - podała Komisja Europejska.

KE podała, że porozumienie zakończy również toczący się spór przed sądem w Brukseli między UE a firmą farmaceutyczną.

 

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides powiedziała, że ugoda gwarantuje dostarczenie pozostałych 200 milionów dawek szczepionki Covid-19 przez AstraZeneca do UE.

"Będziemy nadal pomagać reszcie świata"

"Chociaż w tym tygodniu osiągnęliśmy ważny kamień milowy polegający na wykonaniu pełnego szczepienia 70 proc. dorosłej populacji UE, istnieją znaczne różnice we wskaźnikach szczepień między naszymi państwami członkowskimi, a ciągła dostępność szczepionek, w tym szczepionki AstraZeneca, pozostaje kluczowa. Jako najsilniejszy zwolennik globalnej współpracy i solidarności w zakresie szczepionek będziemy nadal pomagać reszcie świata. Naszym celem jest udostępnienie co najmniej 200 milionów dawek szczepionek za pośrednictwem COVAX krajom o niskim i średnim dochodzie do końca tego roku" - zaznaczyła.

 

ZOBACZ: Koronawirius. Spada skuteczność szczepionek Pfizera i AstraZeneki

 

Ugoda przewiduje zobowiązanie AstraZeneca do dostarczenia 135 milionów dawek do końca 2021 r. (60 milionów dawek do końca III kwartału i 75 milionów dawek do końca IV kwartału), a 65 mln do końca marca 2022 r. Dzięki temu łączna liczba dostarczonych dawek wyniesie 300 mln dawek zgodnie z umową.

Harmonogramy dostaw i rabaty

Państwa członkowskie otrzymają regularne harmonogramy dostaw, a ograniczone rabaty będą miały zastosowanie w przypadku opóźnionych dawek - podała KE.

 

W kwietniu Komisja Europejska wszczęła postępowanie prawne przeciwko firmie za nieprzestrzeganie umowy i za brak "wiarygodnego” planu zapewnienia terminowych dostaw.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie