Pierwsza szkoła na Mazowszu przechodzi na naukę zdalną. Wykryto koronawirusa

Polska
Pierwsza szkoła na Mazowszu przechodzi na naukę zdalną. Wykryto koronawirusa
Polsat News

Trzy dni po rozpoczęciu roku szkolnego, Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomiu poinformował, że przechodzi na naukę zdalną. Sytuacja ma związek z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników placówki. Jest to pierwsza szkoła w woj. mazowieckim, która zdecydowała się na taki krok w nowym roku szkolnym.

Pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa otrzymała jedna osoba z kadry kierowniczej zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu przy ul. Wernera - poinformował portal cozadzien.pl. 

 

Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu poinformowała w oświadczeniu, że zajęcia w trybie zdalnym będą prowadzone do 9 września.

 

Pierwsza szkoła w regionie

- Jeśli nie będzie kolejnych zakażeń, to uczniowie wrócą do szkoły. Natomiast jeśli przybędzie osób z COVID-19 to wtedy będziemy rozpatrywać tę sprawę - poinformowała Małgorzata Gregorczyk, rzecznik radomskiego sanepidu.

 

ZOBACZ: Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek: Przewiduję, że dzieci wrócą do szkoły na cały rok

 

Zespół Szkól Ekonomicznych w Radomiu jest pierwszą placówką w woj. mazowieckim, w której wykryto koronawirusa w nowym roku szkolnym - podało "Radio dla Ciebie".

 

- Do kuratorium wpłynęła tylko jedna informacja w tej sprawie. Nie mamy innych sygnałów, aby jakiekolwiek szkoły były w całości lub w części zamknięte z uwagi na zagrożenie koronawirusem - powiedział w rozmowie z RDC rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Warszawie Andrzej Kulmatycki.

"Daję gwarancję na miesiąc, dwa nauki stacjonarnej"

O sytuacjo w szkołach w związku z pandemią COvid-19 mówił w środę na antenie Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski. 

 

- Musimy zrobić wszystko, mówię tutaj zarówno o pewnych wzorcach zachowań, o akcji szczepień, o zapewnieniu bezpieczeństwa w szkole. To jest ogromna praca do wykonania i mam nadzieję, ze ta praca będzie wystarczająca, by ten pobyt w szkole był jak najdłuższy, i mam nadzieję że będzie trwał cały rok - stwierdził.

 

ZOBACZ: Od 1 września nowy kanon lektur szkolnych dla liceów i techników

 

Minister zdrowia powiedział, że według jego przewidywań uczniowie zostaną w szkołach co najmniej miesiąc lub dwa.

 

- Daję gwarancję co najmniej na miesiąc, dwa. Patrząc na pewne poziomy zaszczepień wśród dzieci, które wbrew pozorom są całkiem niezłe jak na okres powakacyjny, bo blisko 30 procent dzieci z tych roczników 12-15 lat mamy już teraz zaszczepionych - powiedział.

Wytyczne dla szkół

Przed rozpoczęciem roku szkolnego Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Zdrowia i z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół. 

 

W zaleceniach ogólnych znalazły się informacje dotyczące: dezynfekcji (przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym), higieny (częste mycie rąk lub dezynfekcja rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust), wietrzenia (przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć), zachowywania dystansu społecznego (minimalna odległość między osobami: 1,5 m), stosowania maseczek ochronnych (w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu).

 

ZOBACZ: Izrael. Przed pójściem do szkoły dzieciom można zrobić w domu test antygenowy na COVID-19

 

Zgodnie z wytycznymi do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.

 

Rekomendowane jest także szczepienie przeciw COVID-19 dla pracowników szkół i uczniów w określonych grupach wiekowych (obecnie przeciw COVID-19 szczepione mogą być dzieci starsze i nastolatkowie – w wieku od 12 do 18 lat i osoby pełnoletnie).

dk/pdb / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie