Kamiński o migrantach na granicy: Udało nam się ustalić tożsamość niektórych osób

Polska
Kamiński o migrantach na granicy: Udało nam się ustalić tożsamość niektórych osób
PAP/Artur Reszko
Granica polsko-białoruska

- Udało nam się ustalić tożsamość niektórych osób - powiedział o migrantach na polsko-białoruskiej granicy minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Minister Kamiński zapewnił, że grupie migrantów koczujących na granicy "nie brakuje żywności". - Jesteśmy z nimi w kontakcie wzrokowym - podkreślał.

 

Około 30 osób koczuje na granicy polsko-białoruskiej od ponad trzech tygodni. 

"Udało nam się ustalić tożsamość niektórych osób"

- Udało nam się ustalić tożsamość niektórych z tych osób - mówię o obywatelach Afganistanu. Wedle naszej wiedzy są to osoby, które trafiły tam z Rosji, niektóre przebywały tam kilka lat. Jedna z tych osób ubiegała się kilka lat temu o wizę w ambasadzie państwa Unii Europejskiej, odmówiono jej - podsumował szef MSWiA, apelując, aby nie porównywać sytuacji uchodźców z Afganistanu z osobami na granicy polsko-białoruskiej. 

 

Wideo: Mariusz Kamiński w programie "Gość Wydarzeń" 

"Od 24 do 26 osób na granicy"

Rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała w czwartek, że oprócz dwóch nowych osób, które funkcjonariusze SG zauważyli w środę wśród koczujących nic "nowego się nie wydarzyło". "W środę odbywały się liczne wizyty, w tym mediów u osób koczujących przy granicy z Polską" - powiedziała.

 

Przekazała także, że służby białoruskie cudzoziemcom - koczującym po tamtej stronie granicy - regularnie dostarczają jedzenie, napoje, ciepłe posiłki, opał do ogniska, papierosy i słodycze. - Cały czas widzimy od 24 do 26 osób, ale nie zagwarantujemy, czy kogoś w nie ma w namiotach. Wiadomo na pewno, że od środy są dwie nowe osoby - dodała.

 

Rzeczniczka SG w rozmowie z PAP poinformowała również, że w środę funkcjonariusze odnotowali 110 prób nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. - Zatrzymaliśmy 17 nielegalnych imigrantów: 15 obywateli Iraku, obywatela Nigerii i obywatela Kamerunu - wyliczyła.

 

- Dodatkowo zatrzymano dwie osoby, obywatela Gruzji i obywatela Azerbejdżanu za pomaganie w nielegalnym przekroczeniu granicy. Mieli zabrać imigrantów spod granicy i wywieźć ich dalej - powiedziała, dodając, że strażnicy graniczni udaremnili w środę 93 próby przekroczenia granicy.

 

W całym sierpniu Straż Graniczna odnotowała 3,5 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego ponad 2,5 tys. prób zostało udaremnionych przez strażników granicznych. Prawie 1000 cudzoziemców zostało zatrzymanych.

 

Straż Graniczna podkreśla, że rok temu w sierpniu nie było żadnej próby przekroczenia tej granicy.

jo / Polsat News / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie