Spotkanie Biden-Zełenski. "Będziemy wspierać suwerenność Ukrainy"

Świat
Spotkanie Biden-Zełenski. "Będziemy wspierać suwerenność Ukrainy"
PAP/EPA/Doug Mills / POOL
Spotkanie Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego

Stany Zjednoczone będą silnie wspierać suwerenność Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji - powiedział prezydent Joe Biden w środę na początku spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Białym Domu. Dodał, że USA wspierają też "euroatlantyckie aspiracje" Kijowa.

- Ukraina i Stany Zjednoczone mają podobne wartości i silne przywiązanie do realizacji wizji Europy zjednoczonej, wolnej i pokojowej - powiedział Biden. Podkreślił, że USA będą nadal silnie wspierać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji, a także jej "euroatlantyckie aspiracje", oraz kontynuować wsparcie dla reform i integrację Ukrainy z Europą.

 

Amerykański przywódca zapowiedział uruchomienie kolejnej transzy pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 60 mln dolarów, reaktywacji nieaktywnej od trzech lat Komisji Strategicznego Partnerstwa oraz podpisanie nowej umowy ramowej o strategicznej współpracy obronnej z Ukrainą.

Bezpieczeństwo energetyczne Europy

Biden wspomniał przemówienie, które wygłosił w ukraińskim parlamencie w 2015 r. jako wiceprezydent USA, i wyraził nadzieję, że będzie miał okazję wrócić do Kijowa.

 

Zełenski podkreślił, że spotyka się z Bidenem w "trudnym czasie", oferując kondolencje w związku ze śmiercią "amerykańskich bohaterów" podczas zamachu w Kabulu 26 sierpnia. Dodał, że Ukraińcy też znają ból straty, bo w ciągu ostatnich ośmiu lat wojny stracili 15 tys. swoich rodaków.

 

ZOBACZ: Afganistan. Talibowie potępiają atak USA na ich terytorium. Biden zapowiada dalsze akcje odwetowe

 

Zapowiedział, że podczas rozmowy z amerykańskim prezydentem będzie mówił z nim m.in. na temat bezpieczeństwa energetycznego "nie tylko Ukrainy, ale też całej Europy".

 

- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, podobnie jak pan, możliwym uruchomieniem gazociągu Nord Stream 2 - powiedział ukraiński prezydent. Dodał, że chce również przedyskutować z Bidenem jego poglądy na temat szans Ukrainy na wstąpienie do NATO i ewentualny termin akcesji.

Uwolnienie ukraińskich więźniów

Podkreślił ponadto, że chce poruszyć możliwą rolę USA w rozwiązaniu konfliktu w Donbasie. Zwrócił się do Bidena z prośbą o pomoc w uwolnieniu ponad 450 ukraińskich więźniów w Donbasie, na Krymie i w Rosji.

 

Na agendzie rozmów ma się też znaleźć współpraca gospodarcza obu krajów.

 

ZOBACZ: Joe Biden: Ameryka zbyt długo była na wojnie

 

Wizyta Zełenskiego jest pierwszą wizytą prezydenta Ukrainy w Białym Domu od ponad czterech lat. Obaj przywódcy będą rozmawiać najpierw razem z członkami rozszerzonej delegacji, w tym szefów dyplomacji, a potem w cztery oczy. W programie nie ma przewidzianej wspólnej konferencji obu prezydentów. Jeszcze we wtorek Zełenski spotkał się z szefami resortów energii i obrony USA, a także z NASA, podpisując szereg umów.

prz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie