Państwo związkowe Rosji i Białorusi. "Umowy mogą być podpisane jesienią"

Świat
Państwo związkowe Rosji i Białorusi. "Umowy mogą być podpisane jesienią"
Associated Press
Aleksander Łukaszenko zapowiedział podpisanie mowy związkowej z Rosją

"Mapy drogowe" integracji Białorusi i Rosji w ramach państwa związkowego mogą być podpisane w październiku-listopadzie, jeśli porozumieją się prezydenci - powiedział w środę Alaksandr Łukaszenka, przypominając, że spotka się 9 września z Władimirem Putinem.

- Jeśli 9 września porozumiemy się ostatecznie z prezydentem Rosji, to 10-11 września zbiorą się rządy i rozpatrzą, przyjmą te programy. A potem zatwierdzimy je na Radzie Najwyższej (Państwa Związkowego Rosji i Białorusi-red.) - powiedział Łukaszenka dziennikarzom podczas wizyty w Bobrujsku.

 

Zapewnił, że programy integracji są korzystne dla obu państw.

 

- Rosja będzie jasno zdawać sobie sprawę, czym jest dla niej Białoruś i jaką rolę może ona odegrać w losie samej Rosji w różnych sferach - oświadczył.

9 sierpnia spotkanie z Putinem

30 sierpnia służby prasowe Łukaszenki zapowiedziały, że omówi on z Putinem programy integracyjne podczas spotkania 9 września w Moskwie. Przywódcy omówią też kwestie międzynarodowe i "inne bieżące sprawy należące do agendy dwustronnej" - dodała administracja prezydencka.

 

ZOBACZ: Unijny komisarz: sytuacja na granicy polsko-białoruskiej to agresja Łukaszenki na Polskę

 

Ambasador Białorusi w Moskwie Uładzimir Siamaszka mówił we wtorek, że po spotkaniu przywódców zbierze się organ wykonawczy państwa związkowego, który podpisze umowy integracyjne. Siamaszka wyjaśnił, że wciąż uzgadniany jest ostatni z 28 dokumentów, dotyczący współpracy w sferze gazowej. Zasugerował, że ostateczne porozumienie w sprawie tej ostatniej "mapy drogowej" może zostać osiągnięte 7 września podczas jego wizyty w Petersburgu, gdzie ma się spotkać z kierownictwem Gazpromu.

wys/pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie