Afganistan. W Kabulu wylądował samolot z Kataru: trwają rozmowy o ponownym otwarciu lotniska

Świat
Afganistan. W Kabulu wylądował samolot z Kataru: trwają rozmowy o ponownym otwarciu lotniska
PAP/EPA/STRINGER
Lotnisko Hamida Karzai w Kabulu

Na lotnisku w Kabulu wylądował w środę katarski samolot z ekipą techniczną, która prowadzi z talibami rozmowy na temat wznowienia operacji z tego portu lotniczego w stolicy Afganistanu - poinformowała agencja AFP, powołując się na swoje źródło.

To pierwszy zagraniczny samolot, który wylądował na kabulskim lotnisku po tym, gdy w poniedziałek opuściły je ostatnie oddziały wojsk USA.

Zespół ekspertów z Kataru przybył do Kabulu na prośbę talibów i innych zaangażowanych w sprawę stron, by prowadzić rozmowy na temat bezpieczeństwa i technicznych aspektów wznowienia pracy lotniska - przekazało źródła AFP.

 

Celem tych rozmów jest wznowienie lotów do i z Kabulu na potrzeby transportów humanitarnych oraz zapewnienie możliwości swobodnej i bezpiecznej podróży, w tym wznowienie lotów ewakuacyjnych - pisze agencja. Dodano, że nie zawarto jeszcze ostatecznego porozumienia dotyczącego katarskiej pomocy technicznej.

 

Katar był gospodarzem negocjacji pokojowych między USA i talibami, a później rozmów toczonych pomiędzy rządem w Kabulu a Talibanem. Z tego powodu Katar ma uprzywilejowane stosunki z talibami, którzy w połowie sierpnia przejęli kontrolę nad Afganistanem, i znajduje się obecnie w centrum uwagi światowej opinii publicznej - zauważa agencja AFP

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie