Kryzys na granicy z Białorusią. Wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego w dwóch województwach

Polska
Kryzys na granicy z Białorusią. Wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego w dwóch województwach
PAP/Artur Reszko
Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów.

Brak imprez masowych, zgromadzeń, obowiązek posiadania dowodu osobistego i zakaz przebywania w określonych miejscach - to niektóre założenia wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województw podlaskiego i lubelskiego. Ograniczenia miałoby potrwać przez 30 dni i objąć 183 miejscowości. Chodzi o sytuację na granicy z Białorusią.

Projekt uchwały Rady Ministrów o skierowaniu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego znalazł się w porządku wtorkowych obrad rządu. Wnioskodawcą jest MSWiA. 

 

ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. Franciszek Sterczewski odnalazł uchodźców. "Napoiliśmy, nakarmiliśmy ich"

Jakie ograniczenia? 

Polsat News dotarł do treści wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części woj. podlaskiego oraz części woj. lubelskiego. Został on wystosowany do prezydenta w związku "ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego związanego z obecną sytuacją na granicy polsko-białoruskiej". 

 

Stan wyjątkowy miały zostać wprowadzony na okres 30 dni. Na wyznaczonych obszarach występowałyby następujące ograniczenia:

  1. zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń 
  2. zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania imprez masowych
  3. obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość
  4. zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach
  5. zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów i obszarów
  6. ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni
  7. ograniczenie dostępu do informacji publicznej dot. czynności prowadzonych na obszarze objętym sanem wyjątkowym wz. z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji

Lista miejscowości 

W województwie podlaskim stan wyjątkowy, jeśli zostanie wprowadzony, dotyczyć będzie 115 miejscowości na terenie 6 powiatów.

 

W powiecie siemiatyckim będą to: w gminie Mielnik - Niemirów, Mętna, Tokary i Wilanowo, w gminie Nurzec-Stacja - Klukowicze, Litwinowicze i Wyczółki.

 

W powiecie hajnowskim w gminie Czeremcha - Bobrówka, Zubacze, Piszczatka, Połowce, Stawiszcze, Czeremcha, Wólka Terechowska, Kuzawa, Opaka Duża i Pohulanka; w gminie Kleszczele - Policzna i Biała Straż; w gminie Dubicze Cerkiewne - Wojnówka, Starzyna, Górny Gród, Klakowo, Krugłe i Wygon; w gminie Hajnówka - Wierzchowskie; w gminie Białowieża - Podolany, Białowieża i Zastawa Krzyże; w gminie Narewka - Gruszki, Stare Masiewo, Masiewo Nowe i Babia Góra.

 

W powiecie białostockim w gminie Michałowo - Brzezina, Cisówka, Zaleszany, Nowosad, Jałówka, Kondratki, Gonczary, Kituryki, Dublany i Kolonia Mostowlany; w gminie Gródek - Mostowlany, Zielona, Zubry, Świsłoczany, Gobiaty, Narejki, Bobrowniki, Jaryłówka i Chomontowce.

W powiecie sokólskim w gminie Krynki - Rudaki, Łosiniany, Kruszyniany, Ozierany Wielkie, Białogorce, Ozierany Małe, Kundzicze Trejgle, Łapicze, Krynki, Krynki miasto i Jurowlany; gmina Szudziałowo - Pierożki, Grzybowszczyzna, Harkawicze, Usnarz Górny, Babiki, Minkowce, Zubrzyca Mała, Miszkiniki, Zubrzyca Wielka i Wojnowce; w gminie Sokółka - Nomiki i Zaśpicze; w gminie Kuźnica - Biliminy i Palestyna, Klimówka, Szymaki, Czepiele, Tołcze, Parczowce, Nowodziel, Czuprynowo, Kuźnica, Kowale Kolonia, Chreptowce, Wojnowce, Kowale, Saczkowce, Kuścińce-Wołyńce i Zajzdra; w gminie Sidra - Pohorany i Krzysztoforowo; w gminie Nowy Dwór - Chworościany, Nowy Dwór, Rogacze, Jaginty i Chorużowce.

 

W powiecie augustowskim w gminie Lipsk - Dolinczany, Lipszczany, Rygałówka, Rakowicze, Siółko, Lichosielce, Kopczany, Bartniki, Stare Leśne Bohatery, Nowe Leśne Bohatery, Wołkusz i Lubinowo; w gminie Płaska - Gruszki, Rudawka i Rygol.

 

W powiecie sejneńskim w gminie Giby - Muły i Dworczysko.

 

ZOBACZ: Stan wyjątkowy "w rocznicę porozumień sierpniowych". Politycy komentują decyzję rządu

 

W województwie lubelskim stan wyjątkowy obejmie 68 miejscowości w 2 powiatach.

 

W powiecie włodawskim w gminie Włodawa - Sobibór, Orchówek, Włodawa I i II, Suszno, Szuminka, Różanka i Stawki; w gminie Hanna - Pawluki, Dołhobrody, Hanna, Kuzawka i Janówka.

 

W powiecie bialskim będą to następujące miejscowości: w gminie Sławatycze - Kuzawa Kolonia, Sławatycze, Mościce Dolne, Liszna, Nowosiółki, Terebiski, Jabłeczna i Parośla Pniski; w gminie Kodeń - Szostaki, Zabłocie, Zabłocie Kolonia, Zalewsze, Kodeń I, II i III, Elżbiecin, Zahacie, Okczyn i Kostomłoty; w gminie Terespol - Murawiec-Żuki, Kołpin Ogrodniki, Dobratycze Kolonia, Lebiedziew, Michalków, Polatycze, Błotków, Terespol, Łobaczew Mały, Lechuty Małe, Samowicze, Kukuryki, Kuzawka, Neple, Starzynka, Krzyczew, Bohukały i Łęgi; w gminie Zalesie - Mokrany Stare i Mokrany Nowe; w gminie Rokitno - Pratulin, Zaczopki i Derło; w gminie Janów Podlaski - Woroblin, Ostrów, Janów Podlaski Wygoda, Werchliś, Janów Podlaski Wieś, Stary Pawłów, Stare Buczyce, Bubel Granna, Bubel Łukowiska i Stary Bubel; w gminie Konstantynów - Konstantynów Wieś, Antolin i Gnojno.

Wspólne oświadczenie

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej.

 

We wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i krajów bałtyckich ocenili, że kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć.

 

ZOBACZ: Bułgaria wzmacnia ochronę granicy. Wzrasta liczba nielegalnych migrantów

 

Komisarz Unii Europejskiej ds. migracji Ylva Johansson oświadczyła w piątek, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nie jest kwestią migracji, ale częścią agresji Łukaszenki na Polskę, Litwę i Łotwę w celu destabilizacji UE.

 

Służby prasowe Komisji Europejskiej przekazały, że jest to też stanowisko Unii Europejskiej, które było wyrażane wcześniej przez ministrów spraw zagranicznych państw UE.

rsr/msl/dsk/PAP/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie