USA. Gubernator Wirginii ułaskawił tzw. siódemkę z Martinsville, straconych za gwałt

Świat
USA. Gubernator Wirginii ułaskawił tzw. siódemkę z Martinsville, straconych za gwałt
Twitter/GovernorVA
Gubernator Ralph Northam pośmiertnie ułaskawił siódemkę z Martinsville

Gubernator Wirginii Ralph Northam pośmiertnie ułaskawił siedmiu czarnoskórych mężczyzn skazanych i straconych za zgwałcenie białej kobiety w 1951 roku. Jak podkreślił, jego decyzja ma związek z brakiem sprawiedliwego procesu w ich sprawie.

Decyzja gubernatora dotyczy tzw. "siódemki z Martinsville", młodych, w większości nastoletnich Afroamerykanów powieszonych w 1951 roku.

 

- Choć te akty łaski nie dotyczą winy siódemki, służą jako uznanie ze strony stanu, że ci mężczyźni zostali skazani bez odpowiedniego procesu i otrzymali wyrok oparty na ich rasie, który nie był w podobnych przypadkach stosowany wobec białych oskarżonych - oświadczył Northam.

 

ZOBACZ: Siły USA przeprowadziły atak na "planistę" Państwa Islamskiego w Afganistanie

 

W komunikacie podkreślono, że w latach 1908-51, wszystkie kary śmierci za gwałty dotyczyły czarnoskórych skazanych, zaś w 1977 roku Sąd Najwyższy orzekł, że kara śmierci za gwałt łamie konstytucyjny zakaz stosowania "okrutnych lub wymyślnych" kar.

 

Zniesienie kary śmierci w Wirginii

Northam, polityk Demokratów, ułaskawił podczas swojej kadencji 604 osoby - więcej niż dziewięciu jego poprzedników łącznie.

 

ZOBACZ: USA. Upubliczniono imię policjanta, którzy zastrzelił uczestniczkę ataku na Kapitol

 

W marcu tego roku Northam podpisał stanowe prawo, które zniosło karę śmierci. Wirginia stała się w ten sposób pierwszym stanem historycznego Południa, który zdecydował się na taki krok.

 

Od początku istnienia Wirginii - najpierw jako pierwszej brytyjskiej kolonii w Ameryce, potem jako stanu - wykonano 1390 wyroków kary śmierci, najwięcej spośród wszystkich stanów USA. Licząc tylko okres po uzyskaniu przez USA niepodległości, więcej egzekucji wykonano jedynie w Teksasie.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie