MSW Słowenii: musimy chronić nasze zewnętrzne granice. Białoruski reżim sprowadza migrantów z Iraku

Świat
MSW Słowenii: musimy chronić nasze zewnętrzne granice. Białoruski reżim sprowadza migrantów z Iraku
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL
Alesz Hojs Minister spraw wewnętrznych Słowenii

Słoweński minister spraw wewnętrznych Alesz Hojs powiedział w Brukseli, że białoruski reżim nadal sprowadza migrantów z Iraku. Powiedział, że samoloty cały czas latają na Białoruś, a potem służby białoruskie przepychają migrantów poza granicę. "Musimy chronić nasze zewnętrzne granice" - zaznaczył.

Słowenia sprawuje obecnie prezydencję w UE. We wtorek w Brukseli odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych na temat kryzysu afgańskiego i kwestii migracyjnych.

 

- To, co robi białoruski reżim, to atak hybrydowy - powiedział słoweński minister na konferencji po spotkaniu. Dodał, że UE w związku z tym musi wzmacniać zewnętrzną granicę.

 

ZOBACZ: Michał Dworczyk: to wojna hybrydowa, którą wypowiedziała nam Białoruś

 

Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson mówiła, że reżim Alaksandra Łukaszenki wykorzystuje w ten sposób migrantów w odpowiedzi na surowe, unijne sankcje.

 

- Jest coraz bardziej zdesperowany. Sposób instrumentalnego traktowania migrantów to także sposób na zdobycie pieniędzy od migrantów - powiedziała.

 

Wskazała, że sankcje wobec Białorusi są ciągle na stole. Zaznaczyła, że UE może wprowadzić zakaz podróży do UE dla ludzi związanych z białoruskim reżimem.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie