"27-ka" wydała oświadczenie. UE będzie odpowiadać na próby instrumentalizacji nielegalnej migracji

Świat
"27-ka" wydała oświadczenie. UE będzie odpowiadać na próby instrumentalizacji nielegalnej migracji
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
"27-ka" wydała oświadczenie w sprawie migracji

Unia Europejska będzie odpowiadać na próby instrumentalizacji nielegalnej migracji do celów politycznych i inne zagrożenia hybrydowe, w tym poprzez opracowywanie nowych narzędzi - to fragment oświadczenia przyjętego we wtorek przez unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli.

We wtorek w Brukseli odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych UE ws. kryzysu w Afganistanie i kwestii dot. migracji. Zakończyło się przyjęciem wspólnego oświadczenia "27-ki" w tej sprawie.

 

Postulat, aby zapisy dot. instrumentalizacji nielegalnej migracji do celów politycznych i zagrożeń hybrydowych znalazły się w tym dokumencie, złożyła Polska.

 

- W tekście oświadczenia pojawiło się stwierdzenie o instrumentalizacji migracji. Uznajemy, że zagrożeniem hybrydowym jest właśnie instrumentalne wykorzystywanie procesów migracyjnych, wywieranie nacisku na państwa wspólnoty. Nasza uwaga spotkała się z szerokim zainteresowaniem państw członkowskich. (...) To, co chcieliśmy uzyskać, zostało wpisane do oświadczenia - powiedział dziennikarzom po spotkaniu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki, dodając, że polskie uwagi zostały poparte przez Niemcy, Austrię, kraje V4 i państwa bałtyckie.

Zwiększona pomoc dla Afgańczyków

W oświadczeniu znalazły się także zapisy o tym, że UE będzie również współpracować z krajami trzecimi w celu zapobiegania nielegalnej migracji, wzmocnienia zdolności zarządzania granicami oraz zapobiegania przemytowi migrantów i handlowi ludźmi.

 

- Opierając się na zdobytych doświadczeniach, UE i jej państwa członkowskie są zdecydowane działać wspólnie, aby zapobiec nawrotowi niekontrolowanych nielegalnych ruchów migracyjnych na dużą skalę, z jakimi zmagano się w przeszłości, poprzez przygotowanie skoordynowanej i uporządkowanej reakcji. Należy unikać zachęt do nielegalnej migracji - to fragment wspólnego oświadczenia unijnej "27-ki".

 

ZOBACZ: Dzieci zatrute grzybami. Stan 5-latka krytyczny; starszy chłopiec przejdzie operację

 

Kraje UE uzgodniły też we wtorek zwiększenie pomocy dla Afgańczyków, jednak nie porozumiały się w zakresie wspólnej polityki dot. przyjmowania osób ubiegających się o azyl, uciekających przed rządami talibów.

 

Jak przypomina Reuters, kraje zachodnie zaangażowane w walkę z talibami ewakuowały już 100 tys. wspierających je ludzi. Kwestią dzielącą kraje UE jest to, czy azyl powinien być teraz rozszerzony przez UE na inne grupy, które mogą ucierpieć z powodu stosowania przez talibów prawa islamskiego.

"Musimy uniknąć kryzysu podobnego do tego z 2015 r."

Europejska komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała, że UE powinna przyjąć afgańskie kobiety, dzieci, sędziów, dziennikarzy i działaczy na rzecz praw człowieka, którzy są narażeni na ataki talibów.

 

Wskazała jednocześnie, że należy zrobić wszystko, aby uniknąć kryzysu podobnego do tego z 2015 r.

 

ZOBACZ: CNN: USA potajemnie porozumiały się z talibami ws. ewakuacji Amerykanów z Kabulu

 

- Musimy uniknąć kryzysu humanitarnego, musimy uniknąć kryzysu migracyjnego i musimy unikać zagrożeń dla bezpieczeństwa – powiedziała przed spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych państw członkowskich. „Każdy chciałby uniknąć sytuacji, jaka miała miejsce w 2015 roku - dodała.

 

Od 2016 r. UE umacnia swoje granice zewnętrzne i zwiększa pomoc dla krajów, w tym Turcji, Libanu, Libii i Tunezji, aby powstrzymać migrantów.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie