Nieoficjalnie: Polska zablokowała projekt oświadczenia w sprawie kryzysu afgańskiego

Świat
Nieoficjalnie: Polska zablokowała projekt oświadczenia w sprawie kryzysu afgańskiego
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Veto Polski w Brukseli

Polska zablokowała w Brukseli projekt oświadczenia ministrów spraw wewnętrznych UE z powodu nieuwzględnienia w nim poprawek dot. zagrożeń hybrydowych w związku z sytuacją na Białorusi - dowiedziała się PAP nieoficjalnie. Prace nad projektem będą prowadzone we wtorek na posiedzeniu ministerialnym w Brukseli.

We wtorek w Brukseli ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie ministrów spraw wewnętrznych UE dot. kryzysu afgańskiego. Tematem rozmów ma być także kryzys związany z migracją z terenu Białorusi do UE.

 

Ministrowie mają przyjąć wspólne oświadczenie. Prace nad jego projektem koordynowała Słowenia, która sprawuje prezydencję w UE.

 

"Polska, popierana przez państwa bałtyckie oraz państwa Grupy Wyszehradzkiej, w poniedziałek na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE zaproponowała wzmocnienie zapisów projektu wspólnego oświadczenia, tak żeby znalazły się w nim zapisy dot. zagrożeń hybrydowych i konieczności wzmocnienia odporności UE w kontekście tych zagrożeń w związku z sytuacją na Białorusi. Sprawująca unijną prezydencję Słowenia zdecydowała jednak, że nie uwzględni tych poprawek. Polska jednak przekazała, że bez uwzględnienia obecnej sytuacji kryzysowej na granicy białoruskiej nie poprze tego projektu oświadczenia" – przekazało PAP źródło unijne.

Kształt oświadczenia będzie dyskutowany we wtorek

Z informacji wynika, że ostateczny kształt oświadczenia będzie musiał zostać wynegocjowany na wtorkowym posiedzeniu ministerialnym.

 

W ubiegłym tygodniu Polska podniosła na posiedzeniu ambasadorów państw UE kwestię działań Białorusi dotyczących migrantów na granicy polsko-białoruskiej. Ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś powiedział, że Komisja Europejska wyraziła jednoznaczne wsparcie dla Polski i państw bałtyckich.

 

ZOBACZ: Afganistan. Państwo Islamskie przyznało się do poniedziałkowego ostrzału lotniska w Kabulu

 

- Przedstawiłem informacje o tym, jak wygląda sytuacja na granicy, również informacje o spotkaniu polskiego premiera z przywódcami państw bałtyckich, poświęconemu sytuacji na zewnętrznej granicy UE. Podziękowałem KE za jednoznaczne wsparcie. Musimy traktować hybrydową agresję ze strony Białorusi w poważny sposób, jako atak na UE w odwecie za unijne sankcje nałożone na Białoruś. Reżim Łukaszenki nie ukrywa, że jego działania wobec Unii Europejskiej mają charakter odwetowy - powiedział w ubiegłym tygodniu Sadoś.

 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w Brukseli rozpoczęły się też prace nad kolejnymi unijnymi sankcjami wobec Białorusi. Przygotowywane są nowe listy sankcyjne z nazwiskami osób zaangażowanych w ostatnie działania Białorusi związane z wykorzystaniem migrantów w hybrydowej agresji przeciw UE.

Z Afganistanu ewakuowano ponad 116 tys. osób

Na lotnisku w Kabulu wciąż obecni są amerykańscy żołnierze, którzy mają się ostatecznie wycofać we wtorek.

 

ZOBACZ: Bułgaria wzmacnia ochronę granicy. Wzrasta liczba nielegalnych migrantów

 

W ciągu ostatniej doby z Kabulu wywieziono około 1,2 tys. osób, większość z nich ewakuowano amerykańskimi samolotami - poinformował Biały Dom w poniedziałek. Od połowy sierpnia, gdy władzę w Afganistanie przejęli talibowie, mostem powietrznym z Kabulu wywieziono 116,7 tys. osób - dodano.

 

Mimo zagrożenia terrorystycznego i ostatnich ataków - w poniedziałek rano informowano o odpartym przez amerykańską obronę przeciwlotniczą ostrzale rakietowym portu lotniczego - na lotnisku w Kabulu wciąż lądują i z niego startują amerykańskie transportowce wojskowe - relacjonuje stacja CNN.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie