Afganistan. Państwo Islamskie przyznało się do poniedziałkowego ostrzału lotniska w Kabulu

Świat
Afganistan. Państwo Islamskie przyznało się do poniedziałkowego ostrzału lotniska w Kabulu
PAP/EPA/STRINGER
Zniszczony samochód. z którego przeprowadzono ostrzał rakietowy

Agencja medialna islamistów Amak, przekazała informację, że to Państwo Islamskie (IS) przeprowadziło ostrzał rakietowy Kabulu. Pięć spośród sześciu pocisków zostało przechwyconych przez amerykański system przeciwrakietowy.

Według komunikatu IS, który nie zawiera żadnych szczegółów, w kierunku lotniska w Kabulu wystrzelono sześć pocisków typu Katiusza.

 

Associated Press podaje, że kontyngent USA na lotnisku poinformował o przechwyceniu pięciu rakiet. Kapitan Bill Urban powiedział, że nikt nie został poszkodowany na skutek ostrzału, a żołnierze zestrzelili pociski przy pomocy systemu obronnego zwanego C-RAM (Counter-Rocket, Artillery and Mortar System).

 

ZOBACZ: Afganistan. Talibowie potępiają atak USA na ich terytorium. Biden zapowiada dalsze akcje odwetowe

 

Ostrzał nie powstrzymał regularnych wylotów amerykańskich samolotów transportowych C-17, które ewakuowały kolejne grupy ludzi - podaje AP.

W Kabulu pozostało jeszcze 300 żołnierzy USA

Przedstawiciel amerykańskiej administracji oznajmił, że "główny personel dyplomatyczny" USA został już ewakuowany z Kabulu.

 

W niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył, że na miejscu pozostaje jeszcze 300 żołnierzy amerykańskich.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek o Afganistanie: w takich historycznych momentach nie możemy pozostać obojętni

 

Ostatnią fazę operacji utrudnił zamach terrorystyczny w rejonie lotniska w Kabulu z ub. czwartku, do którego przyznało się tzw. Państwo Islamskie Chorasanu (IS - K). Zginęło ponad 100 osób, w tym 13 żołnierzy USA i 2 brytyjskich.

 

W niedzielę Pentagon poinformował o zniszczeniu przy pomocy drona pojazdu wypełnionego materiałami wybuchowymi, który miał jechać w kierunku lotniska.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie