Frans Timmermans na "Campus Polska Przyszłości". "Wy młodzi dajecie mi nadzieję, naprawicie Polskę"

Polska
Frans Timmermans na "Campus Polska Przyszłości". "Wy młodzi dajecie mi nadzieję, naprawicie Polskę"
Polsat News
Dotychczas w Olsztynie, zdalnie lub osobiście uczestniczyli m.in. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska i burmistrz Londynu Sadiq Khan

- Wy młodzi dajecie mi nadzieję, to wy jesteście tymi, którzy naprawią Polskę i sprawią, że wróci na właściwe tory - mówił podczas spotkania z uczestnikami "Campusu Polska Przyszłości" Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej. Była to odpowiedź na pytanie uczestniczki, by "nałożyć na prezydenta Polski jakieś sankcje". - Chcemy żyć w wolnym państwie - mówiła.

W czasie rozmowy z wiceszefem KE, uczestnicy mogli zadawać pytania. Jedna z uczestniczek, jak powiedziała, "kieruję prośbę, nie pytanie". - Możecie nałożyć na polskiego prezydenta jakieś sankcje, zakaz wjazdu? Zróbcie coś, chcemy żyć w wolnym kraju - mówiła. Wypowiedź spotkała się z owacjami zebranych na sali osób. 

 

Odpowiadając na to pytanie Timmermans ocenił, że "Unia Europejska nie może istnieć bez Polski". - Członkostwo w UE daje ogromne przywileje - dodał. 

 

- Może najwyższy czas, żeby nie dyskutować o podstawowych wartościach i fundamentach, nie ma miejsca na targowanie się. Cała idea UE opiera się na tym, że wszystkich obowiązują te same zasady i przepisy - podkreślił.

 

Przypomniał, że "opieramy się na traktach i prawach, a nie silnej władzy". - Do tego potrzebujemy wolnych sądów i mediów - dodał. 

"Wy młodzi dajecie mi nadzieję"

Ocenił, że "dialog nie oznacza rezygnacji z podstawowych wartości i praw". Timmermans podkreślał, że podstawą jest rozmowa, ale negocjacjom nie podlegają traktaty. - Jak coś jest w traktacie, to nie można z tego w dialogu zrezygnować - wyjaśnił. 

 

- Emocjonalnie, gospodarczo i mentalnie Polska jest centrum UE, a nie na peryferiach - podsumował. - Polska potrzebuje solidarności, ale to działa w dwie strony - dodał. 

 

ZOBACZ: Cichanouska, Timmermans, Tusk wśród gości Campusu Polska Przyszłości

 

- To wy młodzi dajecie mi nadzieję, to wy jesteście tymi, którzy naprawią Polskę i sprawią, że wróci na właściwe tory - ocenił. Uznał, że "państwo nie będzie wam mówiło, kim macie być". 

 

Zwracając się do uczestników spotkania mówił, że "przed wami walka". - Mnie zarzucano, że działam przeciw Polsce, że jestem "nie-Polski" - przypomniał. Jego zdaniem "to nieprawda". Zwrócił uwagę, że studiował polską historię i literaturę. - Ja zawsze mówiłem, że Polska była laicka, tolerancyjna i otwarta, o to trzeba walczyć - podsumował.  

"Campus" dla młodych 

Campus Polska Przyszłości trwa od 27 sierpnia do 2 września na olsztyńskim Kortowie. Wydarzenie adresowane jest do młodych ludzi. To seria debat, warsztatów i spotkań z ekspertami w różnych dziedzinach. Uczestnicy mają maksymalnie 35 lat. Patronem i inicjatorem inicjatywy jest prezydent Warszawy i jego ruch Wspólna Polska.

 

Rafał Trzaskowski podkreślał podczas poświęconego imprezie spotkania z dziennikarzami, że ma nadzieję, iż podobny campus będzie organizowany co rok. Ma on służyć, mówił, m.in. zachęceniu młodzieży do zaangażowania w życie publiczne. Pod tym kątem dobrany jest zestaw tematyczny paneli, dlatego też - by nie zniechęcać młodych - Campus nie jest np. organizowany przez żadną partię polityczną.

 

ZOBACZ: Tomasz Grodzki na Campus Polska Przyszłości: mamy 1000 szpitali, powinno być około 130

 

Dotychczas w Olsztynie, zdalnie lub osobiście uczestniczyli m.in. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska i burmistrz Londynu Sadiq Khan.

laf/msl / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie