Cichanouska, Timmermans, Tusk wśród gości Campusu Polska Przyszłości

Polska
Cichanouska, Timmermans, Tusk wśród gości Campusu Polska Przyszłości
Facebook/Campus Polska Przyszłości

Liderka demokratycznej opozycji na Białorusi Swiatłana Cichanouska, wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, lider węgierskiej opozycji Gergely Karacsony, a także lider PO Donald Tusk - mają być gośćmi Campusu Polska Przyszłości organizowanego przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na przełomie sierpnia i września w Olsztynie.

Campus Polska Przyszłości będzie trwał od 27 do 2 września na olsztyńskim Kortowie. Wydarzenie skierowane jest do młodych ludzi. Będzie to seria dyskusji, debat i spotkań z ekspertami w różnych dziedzinach. Uczestnicy muszą być pełnoletni, ale mają mieć maks. 35 lat. Patronem i inicjatorem inicjatywy jest prezydent Warszawy i jego ruch Wspólna Polska.

Znani goście

Z zagranicy na Campus przyjechać mają: liderka opozycji demokratycznej na Białorusi Swiatłana Cichanouska, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, burmistrz Budapesztu i lider węgierskiej opozycji Gergely Karacsony oraz burmistrz Londynu Sadiq Khan. Polscy goście to m.in.: lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, eurodeputowany PO Radosław Sikorski wraz z żoną - dziennikarką Anne Applebaum i były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

 

W Campusie udział wezmą także m.in.: były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, były minister cyfryzacji Michał Boni, minister finansów z czasów transformacji ustrojowej Leszek Balcerowicz oraz założyciel Gazety Wyborczej Adam Michnik i prezes zarządu fundacji Batorego Edwin Bendyk. Z młodymi uczestnikami Campusu spotka się też prawnik i publicysta Marcin Matczak.

 

Na imprezie pojawią się również prezydenci miast: Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz; Poznania - Jacek Jaśkowiak; Rzeszowa - Konrad Fijołek, Wrocławia - Jacek Sutryk oraz Białegostoku - Krzysztof Truskolaski. Ponadto przyjadą posłowie PO: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Dariusz Joński, Michał Szczerba, Klaudia Jachira czy Katarzyna Lubnauer.

Ponad cztery tys. chętnych

Organizatorzy imprezy poinformowali w piątek na konferencji prasowej w Warszawie, że do udziału w Campusie zgłosiło się 4 tys. 600 osób, spośród których wybrano tysiąc. Jak podkreślają organizatorzy, ponad 80 proc. uczestników to osoby nienależące do żadnej partii politycznej. Będą oni mogli wziąć udział w ponad 100 wydarzeniach podzielonych na cztery "osie tematyczne".

 

 

Program Campusu podzielony został na dwie sekcje - przedpołudniową, zawierającą debaty i spotkania z ekspertami oraz popołudniową, nazwaną "festiwalową". W jej ramach odbędą się koncerty Krzysztofa Zalewskiego, Moniki Brodki, Organka, Natalii Przybysz i Kamili Malik - poinformowali organizatorzy.

 

Campus ma rozpocząć się spotkaniem ogólnym pt. "Plac myśli otwartej". Wezmą w nim udział m.in. inicjator wydarzenia Rafał Trzaskowski, Donald Tusk i Adam Bodnar.

Tematy Campusu

Pierwsza z osi tematycznych to "Społeczeństwo przyszłości i wolności". W jej ramach dyskutowane mają być takie tematy jak prawa kobiet, a także "powrót do normalności w polskim sądownictwie". W panelach udział wezmą m.in. filozofka Katarzyna Kasia i prawnik Marcin Matczak.

 

Drugi dział tematyczny - "Polska-Europa-Świat" dotyczyć ma kwestii historycznych i gospodarczych. Odbędą się debaty m.in. o "przeciwdziałaniu obojętności" i "wolnym rynku oraz efektywnym rozwoju". Przewidziane jest spotkanie z dyplomatą Markiem Prawdą poświęcone funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

 

Kolejną grupę dyskusji zatytułowano "Człowiek i technologia". Obejmuje ona tematy: wykorzystanie nowych technologii w walce z reżimami autorytarnymi, wyzwania związane z robotyzacją gospodarki, a także problematykę uzależnień od technologii czy wykorzystanie technologii w szpiegostwie. W rozmowach udział wezmą m.in. turecka dziennikarka i korespondentka w Teheranie Nevsin Mengu, a także były pracownik wywiadu i pisarz posługujący się pseudonimem Vincent Severski.

 

Czwarty dział - "Klimat i zdrowie" - poświęcony będzie działaniom na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych na poziomie indywidualnym oraz samorządowym. Odbędą się warsztaty dotyczące świadomych wyborów konsumenckich. Organizatorzy podkreślili, że sam Campus zorganizowany został z zastosowaniem wielu rozwiązań ekologicznych z nurtu zero waste.

Koncerty i spektakle teatralne

Podczas popołudniowej, "festiwalowej" część imprezy odbędą się warsztaty oraz różnego rodzaju wydarzenia specjalne, m.in spotkanie z Tomaszem Grodzkim, Gergelym Karacsonym czy Leszkiem Balcerowiczem.

 

Nie zabraknie też wydarzeń kulturalnych, koncertów i spektakli teatralnych. Dla uczestników przewidziana jest również szeroka oferta sportowa, obejmująca przede wszystkim sporty wodne. Ponadto uczestnicy zostaną zaproszeni do uczestnictwa w akcjach wolontariackich m.in. na rzecz olsztyńskiego schroniska dla zwierząt.

 

Pełen program Campusu wraz z listą gości dostępny jest na stronie wydarzenia campuspolska.pl.

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie