Olsztyn. Rusza "Campus Polska Przyszłości" Rafała Trzaskowskiego

Polska
Olsztyn. Rusza "Campus Polska Przyszłości" Rafała Trzaskowskiego
Twitter/Polska Campus Przyszłości

W piątek w Olsztynie rozpoczyna się pięciodniowy Campus Polska Przyszłości, organizowany przez ruch Rafała Trzaskowskiego. W ponad 100 panelach i warsztatach weźmie udział tysiąc starannie wyselekcjonowanych młodych ludzi, politycy, działacze społeczni, naukowcy i twórcy.

Impreza rozpocznie się o godz. 17, a jej pierwszym punktem będzie debata Rafał Trzaskowski - Donald Tusk.

 

Campus Polska Przyszłości będzie trwał od 27 sierpnia do 2 września na olsztyńskim Kortowie. Wydarzenie adresowane jest do młodych ludzi. Będzie to seria debat, warsztatów i spotkań z ekspertami w różnych dziedzinach. Uczestnicy muszą być pełnoletni, ale mają mieć maks. 35 lat. Patronem i inicjatorem inicjatywy jest prezydent Warszawy i jego ruch Wspólna Polska.

Zachęcenie młodzieży do zaangażowania się w życie publiczne

Rafał Trzaskowski podkreślał podczas poświęconego imprezie spotkania z dziennikarzami, że ma nadzieję, iż podobny campus będzie organizowany co rok. Ma on służyć, mówił, m.in. zachęceniu młodzieży do zaangażowania w życie publiczne. Pod tym kątem dobrany jest zestaw tematyczny paneli, dlatego też - by nie zniechęcać młodych - Campus nie jest np. organizowany przez żadną partię polityczną.

 

ZOBACZ: Sondaż dla "Wydarzeń" Polsatu. Kto wygrałby wybory?

 

Trzaskowski, który jest wiceprzewodniczącym PO, nie ukrywa jednak, że cieszyłby się, gdyby z Campusu wyłoniło się coś, co stanie się zapleczem merytorycznym dla całej opozycji.

 

 

- PiS przez lata w opozycji potrafiło zbudować sobie zaplecze w postaci różnych ruchów, klubów "Gazety Polskiej", fundacji. Po stronie obecnej opozycji tego nie było, musimy to nadrobić - powiedział prezydent Warszawy.

Cichanouska wśród gości

Na Campus, mimo ograniczeń związanych z pandemią, przyjechać mają goście zagraniczni, m.in. burmistrz Budapesztu i lider węgierskiej opozycji Gergely Karacsony oraz burmistrz Londynu Sadiq Khan. Zdalnie w imprezie ma uczestniczyć m.in. liderka opozycji demokratycznej na Białorusi Swiatłana Cichanouska oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

 

Polscy goście to m.in.: lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, eurodeputowany PO Radosław Sikorski wraz z żoną - dziennikarką Anne Applebaum i były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Będzie też lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Udziału odmówił natomiast lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

 

ZOBACZ: Hołownia: 15-latkowie powinni sami decydować czy chcą chodzić na religię

 

Na Campus przyjadą też m.in.: były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, były minister cyfryzacji Michał Boni, wicepremier i minister finansów z czasów transformacji ustrojowej Leszek Balcerowicz oraz naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik i prezes zarządu fundacji Batorego Edwin Bendyk. Z młodymi uczestnikami Campusu spotka się też prawnik i publicysta Marcin Matczak.

Pojawią się prezydenci polskich miast 

Na imprezie pojawią się również prezydenci miast: Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz; Poznania - Jacek Jaśkowiak; Rzeszowa - Konrad Fijołek, Wrocławia - Jacek Sutryk oraz Białegostoku - Tadeusz Truskolaski. Ponadto przyjadą posłowie PO: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Dariusz Joński, Michał Szczerba, Klaudia Jachira czy Katarzyna Lubnauer.

 

Właśnie Lubnauer odpowiadała za koordynację paneli, które opracowywano w dużym stopniu na podstawie ankiet, wypełnianych przez zgłaszających się na Campus. Ona też wraz z Leszkiem Jażdżewskim weźmie udział w zamykającym Campus Panelu - 1 września o godz. 22 pod tytułem "Na jaki liberalizm jest miejsce w dzisiejszej Polsce?".

Debata o przyszłości

- Chcemy z młodymi ludźmi, którzy chcą kształtować przyszłość, porozmawiać o tej przyszłości. Tysiąc osób przyjeżdża na tydzień w jedno miejsce i będą dyskutować na temat wyzwań stojących przed Polską i światem - powiedziała Lubnauer.

 

ZOBACZ: Posłanka KO Katarzyna Lubnauer: jeśli emocje będą po naszej stronie, to wygramy wybory

 

Dodała, że organizatorzy Campusu chcą wysłuchać opinii młodzieży, ale też "poprzez dobór gości pokazać, jak różnie można o pewnych rzeczach rozmawiać". - Dla nas jest bardzo ważne, aby się zderzyły różne poglądy, a zarazem, by było to wydarzenie skierowane do młodych - zaznaczyła Lubnauer.

 

Do udziału w Campusie zgłosiło się 4 tys. 600 osób, spośród których wybrano tysiąc. Jak podkreślają organizatorzy, ponad 80 proc. uczestników to osoby nienależące do żadnej partii politycznej. Będą oni mogli wziąć udział w ponad 100 wydarzeniach podzielonych na cztery "osie tematyczne".

 

Program Campusu podzielony został na dwie sekcje - przedpołudniową, zawierającą debaty i spotkania z ekspertami oraz popołudniową, nazwaną "festiwalową". W jej ramach odbędą się koncerty Krzysztofa Zalewskiego, Moniki Brodki, Organka, Natalii Przybysz i Kamili Malik - poinformowali organizatorzy.

Campus rozpoczną pytania od młodych ludzi 

Campus ma się rozpocząć od pytań, jakie młodzi ludzie będą mogli zadawać liderowi PO Donaldowi Tuskowi i prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu.

 

ZOBACZ: "Nie ma żadnej potrzeby, żeby politycy robili tam happeningi". Marek Sawicki o sytuacji na granicy

 

Pierwsza z osi tematycznych to "Społeczeństwo przyszłości i wolności". Uczestniczy będą dyskutować o prawach kobiet, a także m.in. o "powrocie do normalności w polskim sądownictwie". W panelach udział wezmą m.in. filozofka Katarzyna Kasia i prawnik Marcin Matczak.

 

Drugi dział tematyczny - "Polska-Europa-Świat" dotyczyć ma historii i gospodarki. Odbędą się debaty m.in. o "przeciwdziałaniu obojętności" i "wolnym rynku oraz efektywnym rozwoju". Przewidziane jest spotkanie z dyplomatą Markiem Prawdą poświęcone funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Spotkania z zagranicznymi dziennikarzami

Kolejną grupę dyskusji zatytułowano "Człowiek i technologia". Obejmuje ona tematy: nowe technologie w walce z reżimami autorytarnymi, robotyzacja gospodarki, a także uzależnienia od technologii czy wykorzystanie jej w szpiegostwie. W rozmowach udział wezmą m.in. turecka dziennikarka i korespondentka w Teheranie Nevsin Mengu, a także były pracownik wywiadu i pisarz posługujący się pseudonimem Vincent Severski.

 

Czwarty dział to "Klimat i zdrowie". Rozmowy będą dotyczyć powstrzymania zmian klimatycznych na poziomie indywidualnym oraz samorządowym. Odbędą się też warsztaty dotyczące świadomych wyborów konsumenckich. Organizatorzy podkreślili, że sam Campus zorganizowany został z zastosowaniem wielu rozwiązań ekologicznych z nurtu zero waste.

 

Podczas popołudniowej, "festiwalowej" część imprezy odbędą się warsztaty oraz różnego rodzaju wydarzenia specjalne, m.in spotkanie z Tomaszem Grodzkim, Gergelym Karacsonym czy Leszkiem Balcerowiczem.

 

Nie zabraknie też wydarzeń kulturalnych, koncertów i spektakli teatralnych. Dla uczestników przewidziana jest również szeroka oferta sportowa, obejmująca przede wszystkim sporty wodne. Ponadto uczestnicy zostaną zaproszeni do uczestnictwa w akcjach wolontariackich m.in. na rzecz olsztyńskiego schroniska dla zwierząt.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie