Białoruś. Ruszają manewry Zapad. Ćwiczenia wojskowe m.in. przy granicy z Polską

Świat
Białoruś. Ruszają manewry Zapad. Ćwiczenia wojskowe m.in. przy granicy z Polską
PAP/Marcin Onufryjuk
Manewry strategiczne Zapad-2021 odbędą się w dniach 10-16 września na poligonach Białorusi i Rosji

Na Białorusi rozpoczęły się w czwartek ćwiczenia wojsk łącznościowych, które potrwają do 2 września. Jak poinformowało ministerstwo obrony, jest to jeden z etapów przygotowań do rosyjsko-białoruskich manewrów strategicznych Zapad-2021 (Zachód-2021).

"Już teraz można powiedzieć, że zorganizowany system łączności ma większy rozmach niż ten, który działał podczas manewrów Zapad-2017. W ramach manewrów działają linie łączności nie tylko z węzłami na Białorusi, ale także – z węzłami sztabu ODKB (Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym), Floty Bałtyckiej, sztabu Zachodniego Okręgu Wojskowego (Rosji) – podało ministerstwo obrony.

 

Manewry strategiczne Zapad-2021 odbędą się w dniach 10-16 września na poligonach Białorusi i Rosji.

200 tys. żołnierzy, 760 jednostek sprzętu

22 lipca do Brześcia przy granicy polsko-białoruskiej dotarł pierwszy pociąg z wojskowymi z Rosji. Ministerstwo obrony w Moskwie zapowiadało, że ogółem udział w tegorocznych manewrach weźmie około 200 tys. żołnierzy oraz 80 samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych zostanie 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów.

 

W białoruskiej części ćwiczeń ma wziąć udział 12,8 tys. wojskowych, w tym 2,5 tys. Rosjan. Będzie w nich uczestniczyć także 50 żołnierzy z Kazachstanu.

Ćwiczenia przy polskiej granicy 

Na Białorusi ćwiczenia odbywać się będą na poligonach w obwodzie brzeskim w zachodniej części kraju, w tym w pobliżu granicy z Polską. Są to poligony: Obóz-Lesnowski, Domanowski, Brzeski i lotniczy Różański.

 

ZOBACZ: Kryzys na granicy. Wiceszef MSWiA: codziennie 100-250 osób próbuje przejść na stronę polską

 

W Rosji terenem ćwiczeń będzie Zachodni Okręg Wojskowy. Obejmuje on graniczący z Polską obwód kaliningradzki, regiony graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części kraju wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem.

 

Manewry Zapad odbywają się co cztery lata.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie