Małopolskie. Mieszkańcy gmin z wyszczepialnością poniżej 35 proc. otrzymają listy

Polska
Małopolskie. Mieszkańcy gmin z wyszczepialnością poniżej 35 proc. otrzymają listy
Pixabay/ webandi
Listy. Zdjęcie ilustracyjne

Mieszkańcy małopolskich gmin, w których poziom wyszczepialności przeciwko COVID-19 wynosi poniżej 35 proc., otrzymają listy zachęcające do szczepienia – wynika z informacji przekazanych w czwartek dziennikarzom przez wojewodę Łukasza Kmitę. Przestrzegł on też, że brak szczepień oznacza dla regionu straty finansowe.

Projekty listów są przygotowywane. Ich treść będzie motywowała do zaszczepienia się, będzie w niej też podziękowanie dla tych, którzy już przyjęli preparaty przeciwko COVID-19. Według wstępnego planu do jednego gospodarstwa domowego ma dotrzeć jeden list.

 

Według danych biura wojewody w Małopolsce jest 60 gmin z wyszczepialnością 35 proc. i mniej.

 

W ocenie wojewody Łukasza Kmity już teraz dane pozwalają prognozować, że w sierpniu liczba szczepień nie przekroczy w województwie 200 tys. - Widać bardzo duży spadek, szczególnie jeśli chodzi o pierwsze dawki – mówił wojewoda i podkreślił: "Od każdego z nas zależy, jak będzie wyglądała czwarta fala".

Akcja szczepień we współpracy z parafiami

Jego zdaniem dobre rezultaty w promocji szczepień przynosi współpraca z parafiami. Akcja szczepień na terenie parafii ma być kontynuowana co najmniej do połowy września.

 

ZOBACZ: Johnson & Johnson: druga dawka szczepionki Janssen powoduje szybki wzrost przeciwciał

 

- Z danych dotyczących ostatnich tygodni widać, że przy różnego rodzaju piknikach często liczba osób, które się szczepią, wynosi ok. 30-50. Natomiast przy parafiach często jest to ok. 100 osób szczepionych w niedzielę – mówił wojewoda.

"Tu szczepienia są szczególnie ważne"

Mówiąc o małym zainteresowaniu szczepieniami m.in. na Podhalu zaznaczył, że w Małopolsce są najpiękniejsze i najatrakcyjniejsze turystycznie regiony i dlatego tu szczepienia są szczególnie ważne. - Małopolska, która żyje z turystów, powinna wziąć pod uwagę fakt, że regionalne obostrzenia zatrzymają przypływ gotówki z wynajmu np. pokoi gościnnych – powiedział Kmita podkreślając, że szczepionki są bezpieczne.

 

ZOBACZ: Francja. Od września trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 dla seniorów

 

Zdaniem wojewody planowane ewentualne decyzje rządu o obostrzeniach dla poszczególnych powiatów są racjonalne i zgodne z propozycjami samych samorządowców.

 

Zgodnie z danymi resortu zdrowia w Małopolsce zaszczepiło się ponad 3 mln osób, w tym ponad 1,4 mln to w pełni zaszczepieni. Minionej doby wykonano tu ponad 4,6 tys. zastrzyków.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie