Johnson & Johnson: druga dawka szczepionki Janssen powoduje szybki wzrost przeciwciał

Świat
Johnson & Johnson: druga dawka szczepionki Janssen powoduje szybki wzrost przeciwciał
PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY
Szczepionka Jenssen powoduje wzrost przeciwciał

Druga dawka szczepionki Janssen przeciw Covid-19 spowodowała szybki i znaczny wzrost poziomu przeciwciał wiążących - poinformowała w środę firma Johnson & Johnson, która ujawniła wstępne wyniki badań w tym zakresie.

Firma Johnson & Johnson ogłosiła w środę dane potwierdzające zastosowanie szczepionki Janssen przeciw COVID-19 w przypadku osób, którym wcześniej podano szczepionkę tej samej firmy.

 

Jak przypomniano, w lipcu opublikowano w "New England Journal of Medicine" badania, które wykazały, że neutralizująca odpowiedź przeciwciał wytworzonych przez szczepionkę była silna i stabilna przez osiem miesięcy po szczepieniu.

Wyniki badań

"Przewidując potencjalne zapotrzebowanie na dawki przypominające, firma przeprowadziła badanie fazy 1/2a oraz badanie fazy 2 u osób uprzednio zaszczepionych jej szczepionką. Wstępne dane z tych badań wykazują, że dawka przypominająca szczepionki Janssen przeciw COVID-19 spowodowała szybki i silny wzrost przeciwciał wiążących, dziewięciokrotnie większy niż 28 dni po pierwotnym szczepieniu pojedynczą dawką" - czytamy w komunikacie.

 

Sprecyzowano, że znaczący wzrost odpowiedzi wiążącej przeciwciała zaobserwowano u uczestników w wieku od 18 do 55 lat oraz u osób w wieku 65 lat i starszych, które otrzymały mniejszą dawkę przypominającą. Streszczenia badań zostały złożone we wtorek w portalu medRxiv.

 

ZOBACZ: Koronawirius. Spada skuteczność szczepionek Pfizera i AstraZeneki

 

- Ustaliliśmy, że pojedyncza dawka naszej szczepionki COVID-19 generuje silne i trwałe odpowiedzi immunologiczne, które utrzymują się przez osiem miesięcy. Dzięki tym danym widzimy również, że dawka uzupełniająca szczepionki jeszcze bardziej zwiększa wytwarzanie przeciwciał wśród uczestników badania, którzy wcześniej otrzymali naszą szczepionkę - powiedział cytowany w komunikacie dr hab. Mathai Mammen, szef pionu badawczo-rozwojowego Janssen, spółki farmaceutycznej Johnson & Johnson.

J&J chce przedyskutować strategie szczepień

Mammen dodał, że firma czeka na możliwość przedyskutowania z władzami zajmującymi się zdrowiem publicznym potencjalnej strategii dla jej szczepionki przeciw COVID-19, polegającej na podaniu dawki przypominającej osiem miesięcy lub dłużej po pierwotnym szczepieniu szczepionką jednodawkową.

 

ZOBACZ: Obowiązkowe szczepienia grup zawodowych. Michał Dworczyk: są wątpliwości, żadne decyzje nie zapadły

 

W Polsce szczepienia wykonuje się dwudawkowymi preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Janssen (Johnson & Johnson).

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie