Polski kontyngent w Afganistanie kosztował 6,5 mld zł. Kwota jeszcze wzrośnie

Polska
Polski kontyngent w Afganistanie kosztował 6,5 mld zł. Kwota jeszcze wzrośnie
flickr.com/MON/Archiwum Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych
"Należy jednak podkreślić, że nie jest to kwota ostateczna" - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że udział żołnierzy Wojska Polskiego w misji w Afganistanie kosztował prawie 6,5 mld zł. Koszty te Polska poniosła w ciągu 19 lat wojskowej obecności w tym kraju - podała "Rzeczpospolita".

W latach 2002-2006 Ministerstwo Obrony Narodowej na realizację operacji Enduring Freedom wydało 108 mln zł. Z kolei w latach 2007 - 2014 resort na funkcjonowanie misji ISAF przeznaczył 6 mld zł. "Natomiast wydatki na funkcjonowanie PKW od 2015 roku do 30 czerwca 2021 r. ukształtowały się na poziomie 387 mln zł" - poinformował "Rzeczpospolitą" Wydział Prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

Według dziennika, z dostępnych danych wynika, że misja w Afganistanie kosztowała ponad 6,49 mld zł.

 

ZOBACZ: Marcin Przydacz: 50 osób ewakuowanych wojskowym samolotem; wśród ewakuowanych obywatelka Polski

 

"Należy jednak podkreślić, że nie jest to kwota ostateczna. Z uwagi na system rozliczeń, następna aktualizacja możliwa będzie pod koniec października" - poinformowało "Rz" dowództwo.

 

"Ze względów bezpieczeństwa" nie podano liczby współpracowników Sił Zbrojnych ewakuowanych do Polski w czerwcu i wcześniej. Dowództwo, że z Afganistanu został sprowadzony cały polski sprzęt. Jego część ze względu na zużycie została zutylizowana, podało dowództwo armii.

hlk/msl/polsatnews.pl/"Rzeczpospolita"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie