ONZ otrzymuje informacje o masowych egzekucjach w Afganistanie. Giną cywile i pracownicy rządu

Świat
ONZ otrzymuje informacje o masowych egzekucjach w Afganistanie. Giną cywile i pracownicy rządu
PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI
Michelle Bachelet

Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Michelle Bachelet oświadczyła we wtorek, że otrzymała wiarogodne doniesienia o poważnym łamaniu praw człowieka przez talibów w Afganistanie, w tym o zbiorowych egzekucjach cywilów.

Bachelet powiedziała, że doniesienia dotyczą zbiorowych egzekucji cywilów i członków afgańskich służb bezpieczeństwa, którzy się poddali. W kontekście łamania praw człowieka wspomniała o rekrutowaniu żołnierzy wśród chłopców, ograniczaniu prawa kobiet do przemieszczania się, uniemożliwianiu dziewczynkom chodzenia do szkoły oraz brutalnym dławieniu pokojowych protestów przeciwko rządom talibów.

 

ZOBACZ: UNHCR: apelujemy do Polskich władz o zapewnienie imigrantom dostępu i pomocy prawnej

 

Komisarz zaapelowała do Rady Praw Człowieka ONZ, która obraduje we wtorek w Genewie na sesji nadzwyczajnej zwołanej na wniosek Pakistanu oraz Organizacji Współpracy Islamskiej, o stworzenie mechanizmów ścisłego nadzorowania działań talibów.

Czerwona linia

- Fundamentalną czerwoną linią będzie sposób traktowania przez talibów kobiet i dziewczynek – dodała Bachelet, jako minimum określając swobodę ich poruszania się, nauki i pracy.

 

ZOBACZ: Polski kontyngent w Afganistanie kosztował 6,5 mld zł. Kwota jeszcze wzrośnie

 

Talibowie zapewnili, że będą przestrzegać praw kobiet i mniejszości etnicznych, ale zgodnie z interpretacją prawa islamskiego, oraz że nie będą się mścić na osobach, które współpracowały z rządami innych krajów.

 

- Domagam się, by talibowie dążyli do przywrócenia jedności społeczeństwa i do pojednania poprzez przestrzeganie praw wszystkich, którzy tyle wycierpieli podczas dziesięcioleci konfliktu – powiedziała Bachelet.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie