Ewakuacja z Afganistanu. Wylądował kolejny samolot

Polska
Ewakuacja z Afganistanu. Wylądował kolejny samolot
PAP/Paweł Supernak
Państwa UE i NATO ewakuują swych obywateli oraz swoich współpracowników z Afganistanu.

Samolot z blisko 100 osobami ewakuowanymi z Afganistanu wylądował na lotnisku w Warszawie - wynika z danych serwisu Flightradar24.

W poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że w nocy na stołeczne lotnisko na Okęciu przyleci Embraer z blisko 100 osobami na pokładzie. Według serwisu Flightradar24 samolot z ewakuowani z Afganistanu wylądował w Warszawie w nocy z poniedziałku na wtorek po godzinie 0:40.

 

ZOBACZ: Afganistan. WHO: 500 ton pomocy medycznej zablokowane przez ograniczenia na lotnisku. Trwa ewakuacja

 

Wcześniej, po południu w poniedziałek na warszawskim lotnisku wylądował samolot, na pokładzie którego było ponad 70 osób.

 

Dworczyk podkreślił, że ewakuacja dotyczy Afgańczyków, którzy współpracowali z Polską. - Afgańczyków, którzy w ostatnich latach pomagali Polakom w czasie naszej misji w tym kraju, pomagali żołnierzom Wojska Polskiego, pomagali polskim dyplomatom. Dzisiaj my pomagamy im oraz ich rodzinom, dbając o to, aby mogli bezpiecznie wyjechać z Afganistanu i uniknąć zagrożenia - podkreślił w poniedziałek Dworczyk.

Sytuacja w Afganistanie

Po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. W niedzielę 15 sierpnia wkroczyli do stolicy kraju Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim.

 

ZOBACZ: Afganistan. Talibowie: otoczyliśmy Pandższer, ale chcemy rozmawiać

 

Państwa UE i NATO ewakuują swych obywateli oraz swoich współpracowników z Afganistanu.

 

Do Afganistanu, zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, udał się Polski Kontyngent Wojskowy, liczący do 100 osób, który ma wspierać ewakuację afgańskich współpracowników Polski i innych krajów NATO z tego kraju.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie