Afgański uchodźca: byłem sędzią, ale teraz nie mam już kraju

Świat
Afgański uchodźca: byłem sędzią, ale teraz nie mam już kraju
PAP/EPA/STRINGER
Afgański uchodźca nazwał talibów "grupą analfabetów"

"W Afganistanie byłem sędzią, ale nie mam już kraju" - to słowa Afgańczyka, który przybył do Włoch z innymi ewakuowanymi z Kabulu. Przybyło stamtąd prawie 2 tysiące afgańskich współpracowników strony włoskiej i osób zagrożonych po przejęciu władzy przez talibów.

Afgański uchodźca, którego wypowiedź przytoczyła Ansa, przebywa w ośrodku Czerwonego Krzyża w Piemoncie.

 

ZOBACZ: Ewakuacja z Afganistanu. Wylądował kolejny samolot

 

- Myślę, że nie mam już kraju, zniszczyli wszystko. Nie ma systemu państwa, nie ma policji czy sił zbrojnych, wszystko ukradli i zniszczyli - podkreślił mężczyzna, którego tożsamości nie podano.

 

Następnie dodał: "Cofnęliśmy się o sto lat" - Ameryka mogła coś zrobić, ale nie zrobiła - ocenił. - Dziękuję państwu włoskiemu za to, że pomogło mi tu przyjechać - zaznaczył.

"Nic nie wiedzą"

Uchodźca stwierdził również: "Talibowie są grupą fundamentalistyczną, ale nie islamską, lecz analfabetów, nic nie wiedzą". - Życie pod ich sztandarami byłoby niemożliwe. Skończyłem prawo, studiowałem we Włoszech - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Kanclerz Austrii przeciwny przyjmowaniu uchodźców z Afganistanu. "Powinni pozostać w regionie"

 

Afgański sędzia powiedział, że jego rodzina nie jest jeszcze bezpieczna. - Niestety nie udało mi się zabrać ich do Włoch - dodał.

 

Jak poinformował minister obrony Włoch Lorenzo Guerini, do tego kraju przybyło dotąd 1990 Afgańczyków, wśród nich 547 kobiet i 667 dzieci. Około 1300 osób czeka jeszcze na odlot z Kabulu do Rzymu.

 

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie