Dzień wybuchu powstania wielkopolskiego świętem? Ponad 3 tys. osób i podmiotów poparło inicjatywę

Polska
Dzień wybuchu powstania wielkopolskiego świętem? Ponad 3 tys. osób i podmiotów poparło inicjatywę
wikimedia/Stiopa
Współcześnie upamiętnia się powstanie wielkopolskie poprzez wywieszenie flagi powstańczej.

Już ponad 3 tys. osób i instytucji, w tym samorządy kilku regionów, poparło inicjatywę ustanowienia 27 grudnia - dnia wybuchu powstania wielkopolskiego - świętem państwowym. Od sierpnia petycję w tej sprawie można podpisać przez Internet – dotąd tą drogą inicjatywę wsparło 1,5 tys. osób.

Pomysł ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym to inicjatywa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału IPN, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

 

ZOBACZ: Obchody 102. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego

 

27 grudnia 1918 roku wybuchło powstanie wielkopolskie – największy na terenie zaborów, zakończony zwycięstwem, zryw niepodległościowy.

Petycja do władz

Na początku września petycja, wraz z wyrazami poparcia, zostanie przekazana władzom państwowym. Według inicjatorów przedsięwzięcia wiele wskazuje na to, że nowe święto będzie obchodzone już w tym roku.

 

ZOBACZ: 77 lat temu zginął Krzysztof Kamil Baczyński

 

Inicjatorzy akcji od czerwca gromadzą wyrazy poparcia od osób indywidualnych z regionu i kraju oraz uchwały samorządów z całej Wielkopolski. Do tej pory petycję w sprawie ustanowienia nowego święta podpisali m.in. marszałkowie województw wielkopolskiego i lubuskiego, metropolita poznański, wojewoda wielkopolski i prezydent Poznania.

 

Na początku sierpnia wprowadzono możliwość wsparcia przedsięwzięcia poprzez stronę.

Samorządy wspierają inicjatywę

Jak powiedział w poniedziałek dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek, połowa zebranych dotąd deklaracji to poparcie udzielone przez sieć.

 

- Cieszy nas rosnąca liczba samorządów, które wsparły naszą inicjatywę, bo one są przecież reprezentantami lokalnych społeczności. Mamy też zapowiedzi kolejnych głosów poparcia - czekamy na deklaracje od władz województwa kujawsko-pomorskiego oraz pilskiej rady miasta. Dodatkowo spodziewamy się, że z początkiem nowego roku szkolnego wpłyną do nas następne uchwały rad pedagogicznych – powiedział.

 

Rafał Reczek przyznał, że wiele wskazuje na to, że decyzja o ustanowieniu nowego święta państwowego zapadnie w najbliższych miesiącach i rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego będzie obchodzona w tej formie jeszcze w tym roku.

"Inicjatywa łączy parlamentarzystów"

- Jest to inicjatywa, która łączy parlamentarzystów ponad podziałami politycznymi. Przypomnę, że nowe święto nie ma być dniem wolnym od pracy - co też jest istotne przy podejmowaniu decyzji. Liczymy na to, że najbliższe obchody 27 grudnia będą już miały charakter święta państwowego, organizowanego przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego - podkreślił.

 

Rafał Reczek podkreślił, że dotychczasowe, organizowane przez władze regionu, obchody rocznicy wybuchu powstania miały uroczysty, podniosły wymiar i charakter.

 

- Ustanowienie nowego święta nie wpłynie więc w istotny sposób na przebieg, formę celebracji. Znaczenie będzie miał jednak fakt, że 27 grudnia będzie odtąd jednym z nielicznych świąt państwowych w kalendarzu; będzie to święto całego społeczeństwa, wszystkich Polaków – powiedział.

Materiały promocyjne, informacyjne i historyczne

Dyrektor poznańskiego oddziału IPN powiedział, że w związku z przygotowaniami do ustanowienia święta państwowego tworzone są materiały promocyjne, informacyjne i historyczne.

 

Prezentują znaczenie powstania wielkopolskiego dla odradzającego się państwa polskiego.

 

Przyznał, że ustanowienie nowego święta to szansa na to, by wiedza o okolicznościach i skutkach zrywu Wielkopolan trafiła do szkół w szerszej niż dotąd formie i by lepiej zaistniała w powszechnej świadomości.

Znaczenie powstania wielkopolskiego

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

 

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych.

 

Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie